matematykaszkolna.pl
lelo: dobra stronaemotka)))
1 gru 15:38
Jurek: Cześć ! We wzorach na mnożenie pochodnych podałeś przykład (x2x)'. Według wzoru teoretycznie przykład jest rozwiązany poprawnie, lecz aby był zgodny z merytoryką matematyczną należy rozwiązać go bez użycia wzoru na mnożenie pochodnych, ponieważ mamy takie same X i takie same podstawy. (x2x)' = (x2 * x 12 )' = (x 52 )' = 52x 32 = 5x32
30 gru 19:00
Jakub: Masz rację Jurek. Ten przykład da się rozwiązać, bez użycia wzoru na pochodną iloczynu dwóch wyrażeń. Jednak jest to przykład na zastosowanie tego wzoru. Tylko z tego powodu go tam napisałem.
1 sty 15:46
somebody: tam, gdzie są przykłady pochodnej z logarytmów zapomnieliście napisać, że różniczkujecie te funkcje/przyklady
21 mar 16:12
Jakub: Dzięki! Poprawiłem.
21 mar 23:08
Agata: B. pomocna strona! wszystko jest b. przejrzyste. Jednak dla mnie bardziej pomocny jest wzór na pochodną funkcji potęgowej : f(X)=axn f '(x)=anxn−1, potem widziałam, że to "a" uwzględniłeś jako "c" przy wzorze c* f '. Myślę, że fajnie by było gdybyś również uwzględnił ten wzór z "a". pozdrawiam
17 sie 23:16
M: Odnośnie przykładu pierwszego do wzorku − pochodne funkcji złożonej... Nie rozumiem dlaczego y'=2
6 paź 22:01
Jakub: Pochodna z liczby jest równa zero, dlatego dałem przykłady (2)'=0 i (100)'=0. Dotyczy to oczywiści każdej liczby.
8 paź 00:00
uł: 52 super strona goraco polecam, lepiej jest opisane niz w tych wszystkich ksiazkach a25 a2 81 210
19 paź 14:51
studentka19: Hej! mam problem z obliczeniem pochodnych, czy ktoś mógłby mi rozwiązać te zadania, lub mnie nakierować, bo ja kompletnie tego nie rozumiem 1) f(x)= xln4x 4 − tzn do potęgi 4 2) f(x)= x2e4x 2 do potęgi drugiej 4x do potęgi −4x z góry dziękuję
2 lis 19:37
dawid19: studentko19, odezwij się do mnie na gadu 7331595(jesli to aktualne)
21 lis 14:57
Dubieleus: Stronka bardzo fajna, uczyłem się z niej do matury jednak teraz jak jestem na studiach brakuje mi tu kilku wzorków jak i przykładów i zadań, głównie mam na myśli (f(x)g(x))'=(eg(x)lnf(x))'=eg(x)lnf(x) * (g(x)lnf(x))' i fajnie by było jakbyś dodał przykłady bardziej złożone, znaczy mam na myśli takie, w których można jednocześnie wykorzystać kilkanaście wzorów przez co sprawdzić jednym czy dwoma przykładami całą wiedzę biednego studenta pozdrawiam
21 gru 21:37
inny, także leniwy student: biedny leniwy studencie, porozwiązuj przykłady z biblii analizy dla leniwych − Krysicki Włodarski. Łatwo znajdziesz pdf
29 gru 14:10
student z polibudy: Mam takie pytanie, generalnie to mam problem ze zrobieniem trudnych przykładów z granic, ale pochodne idą mi nawet nieźle, ale wszędzie moje obliczenia kończą się na logarytmie naturalnym w zadaniach, czyli pytanie takie, jak obliczyć coś, jesli pojawi się ln albo ex... czy to się jakoś wyciąga w zaokrągleniu, czy też zostawia takie symbole? a teraz z innej beczki, na zajęciach wykładowca rozwiązał przykład i wyszedł mu wynik, po mojemu jak liczyłem z własności pochodnych to nie było szans, zeby tak wyszło, a teraz opiszę jego wersję i moją, może ktoś mnie nakieruje, albo objaśni czemu on to zrobił tak a nie inaczej... −−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−− (wersja wykładowcy) f(x)=2x dzielone przez x2+3 f'(x)=2*1/2x1/2*(x2+3)−2x(2x) i to wszystko dzielone przez (x2+3)2 (wersja moja) f(x)=2x dzielone przez x2+3 f'(x)=2*1/2x1/2 dzielone przez (2x)2 −−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−− różnicę widać gołym okiem, że 1 i 2 nie wyglądają tak samo, z góry thx za pomoc, jak można to proszę o szybkie objaśnienie bo jeszcze muszę się z tym do sesji wyrobić, żeby to zaczaić i jako tako sprawnie rozwiązywać p.s. można tu jakoś ułamki pisać?
3 sty 19:26
Jakub:
 2x f'g−fg' 
Jak masz ułamek

to korzystasz ze wzoru (fg)' =

. Zobacz np.
 x2+3 g2 
zadanie z 2064. Ty natomiast wymyśliłeś własny wzór. Jak masz ułamek, to liczysz pochodną licznika i pochodną mianownika. Nie ma takiego wzoru na pochodną ułamka, dlatego twój sposób jest zły. W ogóle poczytaj rozwiązania przykładów na stronie 360.
3 sty 20:48
student z polibudy: faktycznie, coś takiego jak wzory jest, a to już zmienia postać rzeczy... w sumie to thx za pomoc
4 sty 21:02
student: a skąd wiadomo, że trzeba wykorzystać [f(y)]', bo właściwie, to nie wiem, kiedy można wykorzystać ten wzór. Wynikałoby z tego, że gdy nie możemy obliczyć pochodnej, bo brakuje elementów, to wtedy domnarzamy przez y'..
5 sty 17:39
Jakub: Mnożę przez y', gdy mam do czynienia z funkcją złożoną. Na początku masz wzoru na pochodne prostych funkcji. Pochodne funkcji złożonej zaczynają się na drugiej połowie strony 360.
5 sty 20:11
ich: Witam. Nurtuje mnie jedna rzecz mianowicie taka pochodna : y=e2x cos35x y'= 2e2x * cos35x + ... e2x − jest złożone z "e" oraz potęgi 2x a więc jak dla mnie powinno być 2ex*e2x * cos35x+... <−− wiem tyle że to jest złe i tu moje pytanie dlaczego? i jeszcze jedno czy sposób liczenia granic ciągów i funkcji czymś się różni. Czy również w przypadku granic funkcji można wyłączyć X w najwyższej potędze przed nawias jak to było w ciągach
11 lut 13:11
Eleid: Naprawdę rzadko zdarza mi się pisać komentarze gdziekolwiek. Powiedziałbym, że w zasadzie w ogóle tego nie robię. Tutaj postanowiłem zrobić wyjątek. Strona jest mistrzowska: precyzyjna, konkretna, a zarazem przejrzysta i przystępna. Dobra robota. Naprawdę dobra. Korzystam od dawna i bardzo mi się przydaje. A za dwa miesiące matura... tym bardziej sobie cenię materiały tu zamieszczoneemotka Oby tak dalej.
8 mar 11:32
Martita: Jakub : Jesteś super! Ta stronka bardzo mi pomaga zrozumieć wiele niejasnościemotka Pozdrawiam!
27 mar 12:02
Bud: Bardzo przydatna strona. Pozdrowienia dla Pana Jakuba!
2 kwi 14:33
Hattric: w przykładzie pochodnej funkcji złożonej nie trzeba dalej wyliczać delty itd.? 6(2x+1)2 = 6(4x2 +4x+1) = 24x2 +24x +6 Δ=0 Δ = 0 x = − 12
4 kwi 01:43
Jakub: Tylko co zrobić z tym wynikiem −12? Trzeba było wyliczyć pochodną złożoną. Ja zostawiłem wynik 6(2x+1)2. Można go rzeczywiście uprościć do postaci 24x2+24x+6. Na tym jednak koniec. Liczenie −12 jest niepotrzebne. Po pierwsze już z postaci 2x+1 widać, że pierwiastek to −12. Po drugie jak już mamy pierwiastek, to jedyne co możemy z nim zrobić, to zapisać funkcję kwadratową w postaci iloczynowej (x−(−12)2 = (x+12)2. Jednak to bez sensu, bo właśnie ją upraszczamy. Wniosek. Jak wyjdzie funkcja kwadratowa, to nie znaczy, że zaraz trzeba liczyć deltę i pierwiastki.
5 kwi 01:11
Adrian: Czy mógłbyś zrobić coś o zbieżności i rozbieżności szeregów emotka ?
7 maj 17:37
Jakub: Możliwe, że kiedyś zrobię, ale trudno mi teraz powiedzieć kiedy.
7 maj 22:05
Kajol: Hej. Mam pytanko. Co jaka jest pochodna ex?
18 maj 20:42
Kajol: Chyba doszłam do tego. (ex)' = −ex
18 maj 21:01
Qba: Zajedobry materiał dla takich matematycznych głąbów jak ja. Jestem w szoku, że dzięki tej stronie udało mi się to pojąć przed jutrzejszym kołem emotka Wielkie dzięki, szacun dla twórcy!
26 maj 19:27
Kevin: mam pytanie ;S jak sie oblicza pochodna z dwoma kreskami? to jest pochodna 2 stopnia? na przyklad pochodna (√x)''
10 wrz 13:36
Jakub: Podwójną pochodną liczysz w ten sposób, że najpierw liczysz pierwszą pochodną, a później pochodną z wyniku. Przykładowo: (x3)'' = [(x3)']' = [3x2]' = 6x
10 wrz 14:11
Kevin: dzieki stary <3
10 wrz 14:16
Marcinho: Jak to jest, ku*wa możliwe, że tutaj jest wszystko wyjasnione w taki sposób, że kazdy może łatwo i przyjemnie sobie to przyswoic, a jak wykładowca zaczyna to przedstawiać to za chiny nie da się zrozumieć o co w tym chodzi?
17 paź 20:28
Mi: jaka bedzie pochodna z f(x)=(4x2−3x)(2x+5)
27 paź 14:05
Domi: mam problem jak obliczyć pochodną, gdzie są sin, lub cos do potęgi np. arccos5(3x2)
15 lis 12:40
olgaa: jaka będzie pochodna z log przy podstawie cosx z sinx?
16 lis 22:10
lena: bardzo przydatna stronka....wielki szacunek dla twórcy....oby tak dalej..emotka
29 lis 14:47
Ag: Byłoby tez super, gdyby twórca pomyślał o studentachemotka wszystko jest tak świetnie wytłumaczone, że aż prosi się o więcej zagadnieńemotka Pozdrawiam!
10 gru 11:46
Wojteq66:
 5 
Nie wiem czy komuś to pomoże, ale czasami zdarzają się proste pochodne (np.

)
 x4 
i pomocny może okazać się pewien wzór.
a −ab 

=

xb xb+1 
Ale nie mam pewności czy jest prawidłowy dla wszystkich przypadków, wpadłem na niego robiąc parę przykładów.
13 gru 23:28
Mario: jest moc!
27 gru 22:39
Studentka: Witam, mam zapytanie do przykladu 2234 https://matematykaszkolna.pl/forum/forum.py?komentarzdo=2234
30 gru 17:46
Adin: jak masz cos w postaci a/x i ten x jest w potedze to tak jabys mial a * x do potęgi razy −1 i wtedy dziala zwykly wzorek. bo KAZDY wie ze x−1 =1/x
1 sty 01:48
Patryk: Czy piąty wzór nie wynika z 3 ,liczac od góry x⇒ x12
1 

x12−1
2 
1 

x1222
2 
1 

x12
2 
11 


2x 
1 

2x 
25 sty 19:18
Jakub: Jak najbardziej wynika. Jednak pochodna z x jest na tyle często używana, że lepiej zapamiętać wynik, a nie liczyć za każdym razem "na piechotę".
26 sty 18:25
gabi: Jak obliczyć pochodną funkcji: a) y= lnx b) y= cos(lntgx) emotka
1 mar 15:55
Anita: Mam pytanie.. CZY można liczyć pochodną ułamka oddzielnie góra oddzielnie dół? Czy muszę używać wzoru? Wcześniej ktoś zwrócił mi uwagę że używając regułę de l'Hospitala mam liczyć oddzielnie pochodną góy a oddzielnie dołu. I nie wiem..
3 maj 12:18
Jakub: Regułą de l'Hospitala to liczysz granicę funkcji. Rzeczywiście wtedy się liczy pochodną licznika i mianownika osobno, ale to co się otrzymuje w wyniku to granica funkcji. Jak chcesz
 f'g−fg' 
policz pochodną ułamka, to najlepiej ze wzoru (fg)' =

 g2 
3 maj 15:48
kami92: a moze wie ktos jak rozwiazac takiego typu pochodne : y'=cosx−1/3*cos3x lub y'=3ctgx +ctg3 Byla bym bardzo wdzieczna za pomocemotka
22 cze 23:21
kami92: w drugim przykladzie przy ctg3 zapomnialam x
22 cze 23:22
piotr22: chodzi Ci o taką pochodną (cosx − 1/3cos3x)'? liczy się to jakoś tak (cosx)'−1/3(cos3x)'=−sinx−1/3*3cos2x(−sinx)=−sinx+sinx cos2x= −sinx(1−cos2x)=−sinx*sin2x=−sin3x. więcej tego typu pochodnych funkcji widziałem na http://www.obliczone.pl/content/blogcategory/22/43/30/30/
9 lis 21:04
Cebi: teraz pewnie wszyscy mnie wyśmieją,no ale zakładam że to forum jest po to by sobie pomagać,także mam pytanie (pewnie banalne dla tych obcykanych ),także dopiero zacząłem przygodę z pochodnymi i mam takie zadanie: y= x*arctgx−12ln(x2+1) także mając wzory nie wiem czy ułamek −12 podstawiamy do wzoru z tej strony :https://matematykaszkolna.pl/strona/359.html [ ten "f" przez "g" z działań na pochodnych] czy bierzemy licznik i mianownik do pochodnej i wychodzi nam z tego po prostu zero. Także prosiłbym o podpowiedź
20 lis 22:36
student z pol sl : prosiłbym o dodanie funkcji hiperbolicznych http://pl.wikipedia.org/wiki/Funkcje_hiperboliczne#Pochodne_funkcji_hiperbolicznych
5 gru 18:04
studentka uep: a czym rozni sie c od a?
26 gru 23:10
taka tam: Trochę za dużo tych przykładów oczopląsu idzie dostać . Powinno się je troszeczkę pogrupować aby wyglądały przyjaźniejemotka
12 sty 18:14
Baca: Witam wszystkich. Mam problem z pochodną, a dokładnie z jednym przykładem którego za chiny ludowe nie mogę rozwiązać. A mianowicie:
 1 
y=4x*ctg(1−

)
 x 
ctg wiem jak rozwiązać tylko nie wiem co zrobić z tym 4x? Proszę o szybką pomoc.
15 sty 10:07
ciekawski: mozna gdzies znalezc wyprowadzenie tych wzorow?
11 lut 13:56
Jakub: Na matematyka.pisz.pl nie. Trzeba by takie wyprowadzenia robić z definicji funkcji (357). Trochę roboty by z tym było. Może kiedyś dodam.
11 lut 16:08
SmutnyStudent: Witam nie wiem jak obliczyć z tego pochodna mogę liczyć na pomoc ? x2(x+1)2
27 lut 21:39
Studencina. :): po wymnożeniu: =(x4 + 2x3 + x2)` = 4x3 + 6x2 + 2x
28 lut 13:05
Jakub: Liczysz tak samo jak np. pochodną na 2047.
28 lut 22:04
Maryna: pomoże ktoś obliczyć pochodną: y=x*1/3
23 lis 17:16
ddd: rysunek
28 sty 09:42
mateczek: (B2−B1)/krok liczy wszystkie pochodne Przykład w linku poniżej https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=riMfC4sxyX4
24 mar 12:25
iczolyn: Niestety tu również nie działa link do zadań... czy tylko mi?
3 sie 12:43
Jakub: Już działają.
19 sie 14:33
dkdk: jest ktoś to ogarnia pochodnie?
26 paź 22:24
GOKOP: Rozkminiłem taki wzór dla pierwiastka dowolnego stopnia, imo powinien być na tej stronie (nx)' = 1nnxn−1
13 lis 18:17
GOKOP: Kurde xD Chodzi o 1 / n nnn−1 jeden przez ( n razy pierwiastek n−tego stopnia z ( n do potęgi (n−1) ) ) xD
13 lis 18:21