matematykaszkolna.pl
jj: KOCHAM WAS ZA TA STRONE!emotka
6 paź 20:56
k: czy można prosić o wyjaśnienie tych przedziałów monotoniczności? nie rozumiem dlaczego tam jak rośnie jest potem od π/2 + 2kπ skoro tam maleje...
22 mar 18:12
Jakub: Tam jest napisane, że od π2+2kπ do 2+2kπ maleje, czyli tak jak piszesz. Tak więc nie wiem, czego nie rozumiesz.
23 mar 01:32
bett.: możecie mi wyjaśnić co oznacza 'k' ?
19 kwi 15:43
Jakub: k to dowolna liczba całkowita (zresztą jest to napisane: k∊C), czyli k może się równać 0,−1,1,−2,2,−3,3,... Jak masz odpowiedź <−π2+2kπ, π2+2kπ> to ona oznacza takie przedziały jak: <−π2, π2> <−π2−2π, π2−2π> <−π2+2π, π2+2π> <−π2−4kπ, π2−4kπ> <−π2+4kπ, π2+4kπ> ... i tak wstawiając kolejne liczby całkowite, mógłbym wypisywać dalej te przedziały. Problem że jest ich nieskończenie wiele, więc i tak wszystkich nie wypiszę. Dlatego określam je za pomocą jednego wzoru <−π2+2kπ, 2+2kπ>. W praktyce jednak nie trzeba się nad tym zastanawiać. W tym zadaniu wybieram dowolny okres funkcji. Konkretnie wziąłem <−π2,2>. Wypisuję przedział z tego okresu, w którym funkcja rośnie i w którym maleje. Rośnie w <−π2,π2>, maleje w <π2,2>. Teraz aby otrzymać wszystkie (nieskończenie wiele) rozwiązania, w których funkcja rośnie lub maleje, dopisuję +2kπ i już. <−π2+2kπ, 2+2kπ>
19 kwi 17:07
martita: czy oznaczając przedziały znaków też powinno się stosować k? jak będzie wyglądał przedział dla y>o?
19 paź 17:46
klo: kocham was!emotka
19 paź 21:18
sh: a czym sie różni sinx2 od sin2x
7 sty 00:48
sh: ogólnie to wzieło mi sie stąd f(x)=sinx g(x)=x2 pokażemy ze f o g≠ g o f więc (f o g )(x)=f(g(x))= f(x2)= sinx2 (g o f)(x)=g (f(x))= g(sinx)= ( sinx)2=sin2x ponieważ sinx2≠ sin2x wiec superpozycja nie jest dzialaniem przemiennym chodzi mi o to ze nie rozumiem skad f(x2)= sinx2 oraz g(sinx)= ( sinx)2=sin2x skad sie wzieły te kwadraty, dlaczego ze sin stał sie sin2 i dlaczego (sinx)2 →sin2x a nie sinx2 no ja czaje ze pewnie stad ze chyba od funkcji g(x)=x2 ale jakos logicznie nie ogarniam
7 sty 00:59
sh: i co Jakub to jak z tą róznicą lol ja juz po nocach sie matmy ucze,
8 sty 00:13
Jakub: Jak masz funkcję g(x)=x2, to ona tak działa: g(1) = 12 = 1 g(4) = 42 = 16 g(sinx) = (sinx)2 = sin2x Jak widzisz Zapis sin2x jest skrótem od (sinx)2. Po prostu (sinx)2=sin2x, podobnie (sinx)3=sin3x itd. To jest do zapamiętania. Taki skrót. Podobnie dla f(x)=sinx masz f(1) = sin1 f(2) = sin2 f(x2) = sinx2 Jeszcze jeden przykład, że sin2x to nie to samo co sinx2. sin230 = (sin30)2 = (12)2 = 14 sin302 = sin900 = sin(2*360+180) = sin180 = 0 Może takie przykłady ci pomogą.
8 sty 01:22
sh: teraz rozumiem myslałam ze jak (sinx)2 to zawsze mnozy sie tylko tego x emotka
8 sty 13:08
karola171991: Czy można by zamieścić na stronie, albo podać linka do 100% prawidłowych wykresów funkcji sinh i cosh, gdyż niestety sama znalazłam kilka wersji znacznie odbiegających od siebie i nie wiem która z nich jest prawdziwa
26 sty 12:21
maciejka: a jak z tego wkresy odczytac gdzie wartosci sa dodatnie a gdzie ujemne? moze byc? IsinxI= sinx dla xε ( 2kπ, π+2kπ −sin dla xε ( π+ 2kπ, 4kπ ale brałam x= π i wtedy tak od tego punktu patrzyłam ze po lewej wykres jest na gorze a po prawej wykres jest na dole a jak tutaj pisze sie znaczek ,, nalezy"? bo niegdzie nie znalazłam albo ni ma po prostu
9 kwi 22:30
Jakub: Twój wzór na |sinx| jest w zasadzie dobry. Tylko paru szczegółów brakuje.
 sinx dla x∊ <2kπ,π+2kπ>  
|sinx| =
  −sinx dla x∊(π+2kπ,2π+2kπ) 
Znaczek "∊" jest na górze 11 od lewej.
9 kwi 23:34
maciejka: ja napisze jakie mam znaczki αβγδπΔΩ≤≥ puste okienko, puste okienko, ∫←→, puste okienko, puste okienko,∑≈≠
13 kwi 23:13
maciejka: jezeli chodzi ci o te znaczki to jedenaste od lewej jest puste
13 kwi 23:14
Jakub: A jakiej przeglądarki używasz? Może spróbuj firefoksa lub opery.
17 kwi 01:49
gimnazjalista: czy x to miara kąta? bo ja nie rozumiem, na tej funkcji sin = 1 podczas gdy x jest wielokrotnością 1/π, a przeciez to jest nielogiczne? sin90 = 1, tak, a przecież 90 nie jest wielokrotnością 1/π ? prosze wytłumaczcie mi toemotka
30 kwi 18:42
gimnazjalista: rysunekmyślałam że ta funkcja będzie wygladać tak ... wiem, koślawe i brzydkie ale wiecie o co mi chodzi?emotka
30 kwi 19:04
Jakub: Tak, x to miara kąta. Funkcja sinus ma największą wartość dla π2, −2 i innych kątów. Czyli tam gdzie są szczyty tych "górek", co narysowałeś. Kąt π2 to jest kąt w mierze łukowej (zobacz 408) i jest on równy 90o w mierze stopniowej (jeszcze raz zobacz 408 emotka ). To jest program matematyki rozszerzonej w liceum, więc jesteś ambitnym gimnazjalistą. emotka
30 kwi 20:18
gimnazjalista: Jakub, dziękuję bardzo, myślałam że jednostką są stopnie, dlatego wogole nie wiedziałam co się dzieje, ale przeczytałam o mierze łukowej i już wszystko jest piękne i jasne ! Świetna stronka emotka emotka emotka
1 maj 19:13
Slitek: Jakubie, nie sprawdzałem na innych wersjach przeglądarki, na innych komputerach itp, używam najnowszego firefoxa, ale coś Ci ten wykres trochę ucieka... dla osób które wiedzą o co chodzi to nie problem ale jeśli ktoś będzie się wzorował na wykresie to jeśli wykres nie przetnie osi odciętych w takich punktach jak −2π, czy 2π to może to wywołać spory problememotka nie da się tego jakoś... zuniwersalizować?
20 maj 20:20
Jakub: Nie jestem pewien, czy dobrze ciebie rozumiem. Chodzi ci o to, że wykres nie przecina osi Ox tam gdzie szara pionowa kreska?. Dzieje się tak, ponieważ kreski są oddalone od siebie o 1. Liczba π jest trochę dalej niż trzy kreski, ponieważ trzecia kreska jest oddalona od osi Oy o 3, a liczba π ≈ 3,14. Wykres wyświetla się na wszystkich przeglądarkach tak samo, więc na pewno ty i ja widzimy identyczne wykresy emotka
21 maj 15:15
Slitek: Rozumiem, więc problem nie leży w wykresie tylko w interpretacji wykresu emotka czepiłem się tego trochę, ponieważ w liceum rysowaliśmy wykresy funkcji trygonometrycznych biorąc za jedną krateczkę π/3, wtedy przy szóstej kratce powinno się przecinać, ale nie wiem jak jest w innych szkołach więc się nie czepiam, dzięki za wyjaśnienie emotka
21 maj 18:53
Emsi: ta stronka ratuje mnie po każdym wykładzie z matmy! Dzięki Jakubie
8 lis 21:35
zawzięty;): Emsi dobrze powiedziane tu można znależć kompromis pomiędzy "kosmosem" wykładowców a "prostota" szkoły średniej. Również dzięki
13 lis 20:33
mala: DZIEKUJE za te str. <3
28 lis 19:01
an: kocham tą stronę < 33 !
14 kwi 23:17
an: a jak będzie wyglądał wykres y=|sinx| ? wystarczy tylko zrobić odbicie ujemnych y względem osi OX ?
14 kwi 23:19
Jakub: Dokładnie. To co nad osią x zostaje bez zmian, a część wykresu y = sin x pod osią x zostaje "odbita" na górę.
15 kwi 00:03
confused: Czy są jakieś zadania na Pana stronie z których można by zrozumieć powiązanie tych funkcji z miarą łukową kąta. Chodzi mi o myślowe powiązania jednego z drugim
21 wrz 20:41
confused: Chodzi mi o to jakie to ma zastosowanie w zadaniach. No przepraszam za głupie pytania, ale jestem po p. podstawowym Może ktoś poleci które strony trzeba po kolei przejrzeć.
21 wrz 20:44
Jakub: Nie bardzo wiem, o co Ci chodzi. Na osi Ox masz kąty w mierze łukowej −π2, π i inne. Jednak bardzo łatwo je przeliczyć na miarę stopniową. Wystarczy zapamiętać, że π = 180o. Dalej już łatwo np. −π2 = −180o2 = −90o. Więcej masz o mierze łukowej kąta na stronie 408.
27 wrz 18:50
zielony: Jak zapisać miejsca zerowe funkcji 2|sinx| w przedziale (−2π;2π)? Mam poprostu zapisać że f(x)=0 ⇔ x∊{...} i w zbiorze zapisać konkretne wartości?
6 lis 18:17
Agataku: moge zapisac przedzial inny niz podany pow. w monotonicznosci? np. funkcja↘ dla < − 3π/2 +2kπ ; − π/2 +2kπ > gdzie k∊C ?
29 mar 04:13
Tag: w sinusoidzie chyba jest błąd... ona wg mnie jest różnowartościowa... Bo dla 1 przyporządkowuje 1, a dla −1 −1, a powinna przyporządkowywać 1, skoro nie jest różnowartościowa... może się mylę. Proszę o wytłumaczenie, jesli tak jest emotka
8 gru 21:25
Tag: dobra, już ogarnąłem lol xD ∀
8 gru 21:29
Jakub: Sinusoida absolutnie nie jest różnowartościowa. Widać to po jej wykresie. Zresztą np. sin(−π4) = sinπ4 = 22
9 gru 15:23
oskar: mam pytanie,jeśli mam sin2 75 stopni, to jak mam znaleźć tego wartość?
26 sty 17:08
Wojtek: Cześć! Czy może ktoś mi wytłumaczyć od podstaw funkcję trygonometryczną? w niedzielę mam kolokwium a nic kompletnie nie rozumiem.emotka
6 paź 19:37