matematykaszkolna.pl
Gogo: Hej! Częścią wspólną będzie tutaj m ∊ (−,−1)∪(6,) \ {−2} emotka Mam pytanie − czy nie można w wyrażeniu:
2(m212 − 1) − (m + 2)2 

> 0
2(m+2)2 
po prostu pomnożyć obustronnie przez 2(m + 2)2 pozbywając się tego wyrażenia? jest to liczba podniesiona do kwadratu i jeszcze pomnożona przez 2, a więc na pewno jest dodatnia, co nie zmienia nam wtedy znaku większości/mniejszości. Ostatecznie wynik wychodzi ten sam. Pytanie czy jest on przypadkowy czy merytorycznie prawidłowy?
20 cze 15:11
Jakub: Wyrażenie (m+2)2 nie jest dodatnie, ponieważ dla m=−2 jest równe zeru. Liczba zero nie jest liczbą dodatnią. W tym problem, że nierówności nie można mnożyć przez wyrażenia, które mogą być równe zero. Jednak w tym równaniu można pomnożyć przez 2(m+2)2, ponieważ na początku daliśmy założenie m≠−2. Tylko napisz przy mnożeniu to założenie.
20 cze 16:25
Gogo: Dzięki ; )
21 cze 10:54
Skizzo: co oznacza ten znak (*)
21 wrz 17:36
Skizzo: mam jeszcze jedno pytanie dlaczego po wyliczeniu Δ i wyznaczania przedzialu os jest podpisana x a nie m w innych przykladach jest tak samo dlaczego? ja gdy licze Δ i otrzymuje dwa pierwiastki jak wyzej m1 i m2 os podpisuje m czy ma to jakies wieksze znaczenie?
21 wrz 17:48
Skizzo: tak jak napisal Gogo Częścią wspólną będzie tutaj m ∊ (−∞,−1)∪(6,∞) \ {−2}
21 wrz 18:18
Jakub: Jak mam ciąg przekształcanych wyrażeń połączonych znakiem równości coś = coś = coś = coś = coś i chcę napisać w pewnym momencie np. wzór z którego korzystam to mogę rozdzielić ten ciąg wprowadzając (*) coś = coś = coś = (*) wzór, z którego korzystam przy przekształceniu w tym momencie (*) = coś = coś Czyli pierwsze (*) oznacza, że w tym momencie przerywam, a drugie (*) oznacza, że dalej kontynuuję przekształcenia. Taki zapis jest bardzo często spotykany w podręcznikach z bardziej skomplikowaną matematyką.
21 wrz 23:33
Jakub: Jeśli chodzi o podpis osi, to oczywiście powinno być "m" a nie "x". Dzięki poprawiłem. Z częścią wspólną też macie racje. Dzięki Gogo i Skizzo.
21 wrz 23:42
essh: a krotność przy m3 nie powinna byc 2 ?
27 gru 16:10
Jakub: Dzięki poprawiłem. Na szczęście wykres był dobrze narysowany, więc nie wpłynęło to na wynik.
27 gru 22:06
pux: Coś mi się nie zgadza to wyliczenie Δm . Wydaje mi się, że są dam podstawione złe dane i zły wynik?
13 paź 19:58
Jakub: W matematyce musisz wiedzieć, dlaczego coś jest źle np. niezgodne ze wzorem, wykraczające poza dziedzinę, błędy w obliczaniach itd. Pisząc "wydaje mi się..." masz na myśli swoje przeczucia. Musisz je w matematyczny sposób zapisać.
15 paź 15:36
Rumcajs: a jakim cudem się zrobiło to : przykład rozumiem w 100% ale nie wiem skąd to jest: x21+x22= x21 + 2x1 *x2 + x222x1 * x2 to co pogrubiłem.. skąd się to wzieło? jakim cudem przecież wzór skróconego mnożenia nie pokazuje tego.. a widze to jest robione podłóg tego wzoru... Bo analizując przykład nie jest powiedziane dlaczego to sie pojawiło albo ja ślepy
22 sty 13:19
Jakub: Dopisałem w środku 2x1x2 i odjąłem 2x1x2. Oczywiście musiałem odjąć, bo nie mogę tak sobie dopisać 2x1x2, bo to zmienia wyrażenie. Jak dodam i odejmę to samo, to tak jakbym dodał zero np. x + y + 0 = x + y + 5 − 5 = x + 5 + y − 5 (tak można) x + y = x + 5 + y (tak nie można, bo x + y to co innego niż x + 5 + y, więc równości nie ma)
22 sty 17:44
Rumcajs: dziekuję ślicznie... zrozumiałem Pańskie tłumaczenie!emotka
23 sty 23:18
samouk: Skąd wyszedł ten wykres? Nie mam pojęcia jak pan to zrobił emotka Proszę o pomoc
3 mar 19:50
Jakub: To jest rozwiązywanie nierówności kwadratowej. Zobacz 93 i przykładowe zadania 1684.
3 mar 21:26
samouk: Chodziło mi o ten ostatni wykres, gdzie występują trzy miejsca zerowe emotka
7 mar 18:48
Jakub: Rozwiązywanie nierówności wielomianowych i rysowanie wykresów wielomianów jest opisane na 142. emotka
7 mar 22:05
samouk: Dziękuję ślicznie! emotka
10 mar 18:25
makaron: Jakub, czy możesz wyjasnic o co chodz z tą krotnością na końcu? jakie te potęgi pełnią funkcje w rozwiązaniu?
14 mar 21:30
Jakub: O krotności masz tutaj więcej 143. Krotność pierwiastka wpływa na to, jak wykres przechodzi przez oś x. Jak pierwiastek ma krotność parzystą to wykres "odbija" się w miejscu pierwiastka. Jak pierwiastek ma krotność nieparzystą to wykres przecina oś x w miejscu pierwiastka. To wpływa na kształt wykresu, a więc też na rozwiązanie. Tutaj 1692 masz dużo przykładów.
14 mar 22:22
Marzena: czy przy Δm nie powinno być (−1)2−4*1*(−2) ? Skąd się tam wzieło 1/4 ?
8 maj 16:27
Andrej: w odpowiedzi na końcu powinno być od 1/2 a nie o 1/2 . taki szczególik , pozdrawiam.
14 lut 00:58
K: Skąd wzięło się −(m+2)2 podczas liczenia sumy kwadratów pierwiastków równania? Chodzi mi o czwarty wiersz, w którym znika "minus jedna druga".
9 paź 07:38
Jakub: Rozpiszę to dokładniej
1 1*(m+2)2 (m+2)2 

=

=

2 2*(m+2)2 2(m+2)2 
Dalej już mam dwa ułamki o wspólnym mianowniku 2(m+2)2, więc mogę odejmować liczniki.
9 paź 23:28
Marzena: czy przy Δm nie powinno być (−1)2−4*1*(−2) ? Skąd się tam wzieło 1/4 ?
9 maj 15:59
Jakub: Oczywiście powinno być −2. Źle wpisałem, chociaż już dalej delta była dobrze policzona.
25 lis 14:48
Rafio: Literówka w odpowiedzi. Powinno być "większa od 12.". emotka
9 sty 00:07