matematykaszkolna.pl
kujonka:P: https://matematykaszkolna.pl/strona/2082.html wydaje mi się, że rozwiązanie jest błędne, a mianowicie chodzi mi o to rozszerzenie ułamka, dlatego, że znajduje się tam pierwiastek trzeciego stopnia, a więc by usunąć niewymierność, musimy rozszerzyć go tylko o pierwiastek trzeciego stopnia x kwadrat plus 1 (sorry za tą pisownię) i wtedy zredukujemy pierwiastek trzeciego st. Proszę odpiszcie, bo nie wiem, czy mam rację, a kolokwium tuż tużemotka
1 gru 12:41
Jakub: W tym przykładzie, po policzeniu pochodnej, nie usuwam niewymierności z mianownika tylko pozbywam się ułamka w liczniku. Chodzi o ten
2x 

33(x2+1)2 
Tak w ogóle, to te przekształcanie wyrażenia po policzeniu pochodnej, nie jest takie ważne. Chodzi mi o to, aby wynik zapisać w prostej postaci. Jak tego nie zrobisz, to nie ma tragedii.
1 gru 17:36
poprawkowicz :P: A ja mam takie pytanie, bo w 3 linijce od dołu, gdy rozszerzasz ten pierwszy ułamek to w mianowniku potęga odnosi się do całego pierwiastka, natomiast po rozszerzeniu cała potęga przechodzi pod pierwiastek...nie bardzo wiem dlaczego tak. Przeciez to robi roznice czy potega odnosi sie do pierwiastka czy do tego co pod nim...
17 wrz 14:06
Maciej: chciałem poprosić o pomoc − czym ten przykład różni się od tego https://matematykaszkolna.pl/strona/2064.html w powyższym nie zastosowano wzoru na pochodną funkcji złożonej
17 lut 18:32
Maciej: ok...już ogarnałem wzór na pochodną złożona jest do obliczenia pochodnej 3(x2+1) emotka
17 lut 19:04
piotr: hmm... a tam czasami nie powinno byc y1/3 poniewaz caly pierwiastek znajduje sie pod ulamkiem? a nie jak jest w zadaniu 1/3. w innych zadaniach wlasnie tak to bylo zapisywane jako −1/3.
18 mar 22:47
Jakub: Liczę pochodną funkcji g(x)=3x2+1, która jest w liczniku. W tym celu najpierw wyliczam pochodną funkcji wewnętrznej y = x2+1, a później ze wzoru na funkcje złożoną liczę g'(x). Napisałeś "cały pierwiastek znajduje się pod ułamkiem". Chodzi o mianownik? Zresztą to i tak nic nie zmieniam, bo ja liczę pochodną funkcji g(x) w liczniku.
19 mar 00:28
piotr: ok dziękuję już teraz wiem co robiłem źle. Mój błąd świetna stronka tak nawiasem mówiącemotka
19 mar 08:03
Hary:
12x33(x2+1)3−2x5 

33(x2+1)4 
17 sty 13:44
Hary: takie zadania z pochodnej to nawet 30 min trzeba rospisywać emotka
17 sty 13:53