matematykaszkolna.pl
vg: Dlaczego po opuszczeniu nawiasu w punkcie −(25 − 35t) otrzymujemy 25 + 35t ? Interesuje mnie zmiana znaku z "−" na "+" przed wyrażeniem 35t pozdrawiam
1 gru 19:26
Jakub: Minus działa na obydwa wyrażenia w nawiasie, a nie tylko na pierwsze.
2 gru 01:37
PAWEL: a moge zamienic w tym zadaniu 5t lub t na 5t do potegi jedna druga
7 sty 20:44
Jakub: Tak. 5t = (5t)12 (5t)' = ((5t)12)' = 12(5t)12 * 5 = upraszczanie ... 5, bo to 5t to funkcja złożona
7 sty 21:33
Dżejkob: Jak to możliwe, że z (√5t)' zrobiło Ci się √5 * (√t)' Jeśli już to 5 * (√t)' nie prawdasz? Mowa o 3 i 4 linijce rozwiązania.
31 sie 17:21
Jakub: 5t = 5 * t Korzystam ze wzoru a * b = ab (zobacz 186).
8 wrz 15:21
Łukasz: Dla mnie zadanie jest nie do końca dobrze rozwiązane. Chodzi mi dokładnie o to co powyżej piszą "koledzy". Raz napisałeś tak jak być powinno a długi raz już źle. Sam sobie zaprzeczyłeś. Dżejkob ma racje emotka
30 gru 17:44
Jakub: Pochodną funkcji 5t można policzyć na dwa sposoby. Ja zrobiłem ze wzoru (af(x))' = af'(x). Paweł zaproponował zamienienie pierwiastka na potęgę i dalej ja policzyłem to z pochodnej funkcji złożone. Moim zdaniem jest dłuższe rozwiązanie, chociaż też poprawne. Tak więc nie zaprzeczam sobie, tylko pokazuję inny sposób. Niech każdy rozwiązuje jak mu wygodnie.
30 gru 19:57
pomoc24: po prostu jest dużo przekształceń i kombinacji w tym zadaniu,np. działanie na potęgach i pierwiastkach dlatego jest trochę roboty akurat w tym zadaniu jest to chyba jeden z trudniejszych przykładów od początku zadań do teraz
8 gru 23:52
pomoc24: kurwa a to nei ma być jakoś dalej rozwiązane?
6 sty 13:03
Jakub: To jest ostateczne rozwiązanie. Trudno zapisać to w prostszej postaci.
6 sty 22:54
Nieczaje: mam pytanie co do tego przekształcenia √5t = √5 * √t dlaczego (√5t)' = √5 * (√t)' po rozbiciu tego wyrazenia tylko jedna jego czesc (√t)' jest z primem a druga √5 już nie? Czy nie powinny być obie pod primem? (√5t)' = (√5 * √t)' ? jesli nei to dlaczego tak jest i skad wiadomo ktora czesc ma zostac z primem
7 sty 02:46
Jakub: 5 nie jest wyrażeniem zmiennym (zależnym od t). To stała (liczba). Korzystam więc ze wzoru (c * f)' = c * f' ze strony 359.
22 kwi 01:45
Woocash:
 2t 
nie rozumiem do końca linijki w której dodawane jest mnożenie

w liczniku mamy
 2t 
dwa wyrażenia z którymi można to skrócić, czy nie powinno zostać jedno?
22 maj 19:19