matematykaszkolna.pl
Gosia: mam pytanko co to za znak w zbiorze D −" /\ " ?
10 sty 18:59
Gosia: przepraszam w zbiorze C
10 sty 19:00
Jakub: To jest znak logiczny, który czytamy jako "i". Więcej na 1071.
10 sty 20:28
Grzegorz: Jakub, a czy można w przykładzie E dopisać do zbioru jeszcze 9 i −9
27 sty 16:11
Jakub: 9 = 3, −9 = −3. Liczby 9 i −9 to są te same liczby, które już wpisałem do zbioru E = {−3,3}
6 lut 01:34
umwert: Mam takie pytanie odnosnie wartosci bezwzglednej na przykladzie |x−2|<−5 Czy kazdy taki zapis w ktorym liczba ujemna bedzie po prawej stronie oznacza brak rozwiazan? Bo wezmy |x+1| >= −2 jest w zasadzie rownowazny z |x+1| <= 2 pytanie czy oba zapisy sa poprawne? Bo tak logicznie rzecz biorac |x+1| >= −2 to x nigdy nie spelni warunku rowne=−2 ale rozwiazujac to sposobem: x+1 >= −2 −x−1 >= −2 x >= −3 x <= 1 Otrzymamy ten sam przedzial co w |x+1| <= 2
21 cze 01:46
Jakub: |x−2| < −5 Popatrz na tą nierówność. Wartość bezwzględna ma być mniejsza od −5, czyli powinna być ujemna. To jest niemożliwe, ponieważ wartość bezwzględna zawsze jest większa lub równa zero. Co byś nie wstawiał za x w |x−2| to zawsze z |x−2| wyjdzie liczba nieujemna, bo tak "działa" wartość bezwzględna. Przykładowo dla x=8 masz |x−2| = |8−2| = |6| = 6. To nie jest mniejsze od −5. Spróbuj z innymi liczbami. Na pewno nie znajdziesz żadnej, które spełnia |x−2| < −5. Dlatego ta nierówność nie ma rozwiązania. |x+1| ≥ −2, jest równoważne −|x+1| ≤ −2, a nie jak napisałeś |x+1| ≤ −2. Jak masz |x+1| ≥ −2, to dla każdej liczby jest to nierówność prawdziwa. Przykładowo dla x=3 |3+1| ≥ −2 |4| ≥ −2 4 ≥ −2 prawda Nierówność z wartością bezwzględną rozwiązuj w schematyczny sposób, tylko jak masz po prawej stronie liczbę dodatnią. W innych przypadkach bierz je "na logikę". Inne przykłady 1653.
21 cze 15:12
umwert: Jesli chodzi o te moje przyklady to podalem dwie nierownosci |x+1|>= −2 oraz |x+1|<= 2 tutaj wkradl ci sie minusik podalem taki przyklad by po jednej stronie byla liczba dodatnia a po drugiej ujemna a rozwiazaniem (rozwiazujac schematycznie) byl ten sam przedzial. Na logike jak mi to wyjasniles otrzymujemy inne rozwiazania.
21 cze 17:47
Jakub: Nie można rozwiązywać |x+1| ≥ −2 sposobem, który napisałeś. Ten sposób jest tylko dla nierówności z wartością bezwzględną, które mają po prawej stronie liczbę dodatnią. Jak masz liczbę ujemną musisz brać "na logikę".
21 cze 18:16
Sandra: opisywanie symblicznie wzorów polega konkretnie na.? a drugie pytanko to określanie relację zawierania zbiorów czyli .? Totalny ze mnie laik ..:(
16 lip 14:15
Kici ;): super stronka emotka Kocham Pana
20 sie 21:24
Dociekliwy: A jak nazwać taki twór: x2 w kontekście zbioru E ? Czy to liczba czy nie?
25 kwi 19:15
Jakub: Hmm. Chodzi Ci o równanie x2 = 3. Można je uprościć do |x| = 3, ponieważ x2 = |x|.
25 kwi 20:15
Jaaa: w zbiorze C przecież np. −3 do potęgi 3 = −27 ? więc jest −27 < 7 ? czyż nie ?
4 lip 11:34
Jakub: Tam jest do potęgi 2.
12 lip 22:51