matematykaszkolna.pl
Marta: A dlaczego nie −2 / x6 ?
3 wrz 17:49
Jakub:
 −2 
Napisz, jak ci wyszło

, to znajdziemy błąd.
 x6 
8 wrz 16:12
Piotr: Dołączam się do pytania Marty. Dlaczego nie można zastosować wzoru (a/x)' = −a/x2 ?
10 paź 22:22
Jakub: Tam w mianowniku jest x3, więc nie można skorzystać ze wzoru na (a/x)', w mianowniku którego jest sam x. Aha, chyba rozumiem, gdzie robicie błąd. Podstawiacie do wzoru (a/x)' i macie kwadrat mianownika (x3)2=x6. NIE MOŻNA TAK ROBIĆ. To jest wzór na proste ułamki, gdzie w mianowniku jest sam x np. (5x)' = −5x2 (−3x)' = 3x2
12 paź 01:38
Viv~: DElaczego nie mozna zastosowac wzoru na dzielenie ? Po jego zastosowaniu wychodzi mi 6 / x4 tylko, że problem jest z tym minusem, bo go nie ma... Ja nie posiadam takiego umysłu matematycznego, żeby wyciagac sobie dwojki i operowac na potęgach i w sumie troche dziwie sie, ze po skozystaniu z tego wzoru na dzielenie wychodzi inna liczba \
23 lis 14:34
Viv~: aaaa juz nie. poprostu we wzorze na dzielenie jest minus. juz to zauwazylem i wszystko mi pieknie wychodzi!
23 lis 14:36
Kamila: a dlaczego tam na początku jest 2 przed nawiasem? Na to jest jakiś wzór? jeśli tak to jaki?
3 gru 18:24
Krzysiek: witam czy nie ma na to jakiegoś szybszego sposobu ? przeraża mnie ten przykład mam do rozwiązania pochodną : f(x)=3x7 + x + 4/x3 + sinx , każdą z tych pochodnych idzie szybko rozwiązać tylko nie feralne 4/x3 ? pomocyemotka
14 gru 16:42
Jakub: Robisz dokładnie jak na poprzedniej stronie.
 4 12 
(

)' = (4x−3)' = −12x−4 = −

 x3 x4 
14 gru 22:31
Kamil: Czy mógłbyś tem przykład wytłumaczyć tak jak dla debila czyli dla mnie ? emotka dla pewności powiem że chodzi mi o przykład w twoim zadanku a nie o przykład Krzyśka. byłby bardzo wdzięczny bo z tej stronki nauczyłem się już sporo ale jeszcze mi mało emotka pozdro
6 sty 23:04
Kamil: sorki już wiem czego nie rozumiałem wystarczyło spojrzeć na proste przykłady pochodnych i magiczna 3 już nie była taka magiczna emotka
6 sty 23:06
Layla: Nie rozumiem tego przykładu mógłby ktoś prościej wytłumaczyć
3 mar 21:24
maciejka: a tutaj w sumie jak ktos nie pamieta wzoru to mozna to traktowac jako normalne dzielenie, nie wiem moze ja źle licze ale jak podstawilam dane do tego wzoru to mi wyszło tak
2'(x3)−2(x3)' 0−2*3x2 −6x2 −6 

=

=

=

(x3)2 x6 x6 x4 
19 mar 21:41
maciejka:
 a 
to wzór na dzielenie pasuje a ten wzór na

to nie pasuje?
 x 
19 mar 21:41
Jakub: Oczywiście możesz zrobić ze wzoru na pochodną dzielenia. Twój sposób też jest dobry.
 a 
Ze wzoru na pochodną

można zrobić, ale trzeba pamiętać, że we wzorze mam tylko x w
 x 
mianowniku, a w zadaniu x3. Tak więc jest to funkcja złożona i liczę pochodną funkcji złożonej (359 na dole)
 2 2 2 6x2 6 
(

)' = −

* (x3)' = −

* 3x2 = −

= −

 x3 (x3)2 x6 x6 x4 
Jak widzisz, nie ma jednego najlepszego sposobu rozwiązania tego zadania i każdy liczy jak mu wygodnie. Chodzi tylko o to, aby wynik każdego sposobu był taki sam i obliczenia były logiczne.
20 mar 13:53
Lelo: Ogólnie nie da się nie zauważyć pewnej zależności w przykładach tego typu, gdzie goła liczba jest w liczniku a xn w mianowniku... Ja tu widzę coś na kształt:
 a a*(−n) 
(

) =

 xn xn+1 
np.
 a a a*(−1) −a 
(

)' = (

)' =

=

 x x1 x1+1 x2 
 2 2*(−3) −6 
(

)' =

=

 x3 x3+1 x4 
Podobnie w innych przykładach tego typu...
 −5 (−5)*(−7) 35 
(

)' =

=

 x7 x7+1 x8 
albo
 4 4*(−5) −20 
(

)' =

=

 x5 x5+1 x6 
28 lip 17:31
Jakub: Wymyśliłeś nowy wzór emotka i jest on prawidłowy. To jego dowód:
 a 
(

)' = (ax−n)' = a*(−n)x−n−1 =
 xn 
 1 a*(−n) 
= a*(−n)x−(n+1) = a*(−n) *

=

 xn+1 xn+1 
28 lip 17:51
Avenex: wzorem lelo to jest kwestia kilku sekund taki przykladzik xD geniusz notmalnie geniusz xD
17 lis 19:27
snabbes: Nie mozna by bylo rozwiazac ten przyklad w ten sposob? :
 2 
f(x)=

 x3 
 2 
f'(x)=(

)'
 x3 
 (2)'x3 − 2*(x3)' 
=

 (x3)' 
 x3 − 6x2 
=

 3x2 
 x2(x−6) 
=

 x2 * 3 
 x−6 
=

 3 
Wiem, ze to jest zle ale nie rozumiem dlaczego. Bardzo chcialabym zrozumiec gdzie jest blad. Pozdrawiam
26 lis 00:45
snabbes: Niewazne juz, kapuje jak to rozwiazales Twoim sposobem emotka I tak zrobilam blad w tym co napisalam pod kreska ulamkowa.
26 lis 01:01
twister: rysunek
21 lis 10:15