matematykaszkolna.pl
Gogo: przy obliczaniu warunku Δ > 0, wyrażenie 2m nie może być podstawione jako "b" do wyrażenia na deltę, gdyż nie stoi koło "x" (postać ogólna funkcji kwadratowej y = ax2 + bx +c) Wyrażenie 2m jest częścią składnika "c" ogólnego równania, a rozwiązanie powinno wyglądać tak: x2 + 2m + 9 = 0 Δ = 02 − 4 * 1 * (2m + 9) Δ = −8m − 36 −8m − 36 > 0 −8m > 36 m < − 4,5 (1) x1x2 = x1 + x2
c b 

= −

a a 
c = −b 2m + 9 = 0 m = −4,5 nie spełnia warunku (1) Brak rozwiązań
20 cze 14:31
Gogo: Zapomniałem dodać, że strona jest świetna i naprawdę przydatna − chylę czoła!
20 cze 14:33
Jakub: Mój błąd. Ten x przy 2m mi się zgubił. Dodałem go, bo jednak chodziło mi o równanie x2+2mx+9=0. Twoje rozwiązanie dla x2+2m+9=0 jest jednak dobre.
20 cze 16:18
gdyby tak: chciałem zapaytać czy tutaj w ogole trzeba liczyc te m1 i m2, czy wystarczylosprawdzic czy delta jest wieksza od zera, a potem bez m−ek przyrownac iloczyn do sumy
14 lis 17:59
Patryk: Dlaczego Δ>0 a nie Δ≥0? w treści zadania nie ma podane, że pierwiastki mają być różne w przypadku gdy Δ=0 równanie kwadratowe ma takie same pierwiastki, ale nie zmienia to faktu, że jest ich 2 pozdrawiam.
28 kwi 14:10
Łukasz: Patryk ma rację. Pozdrowienia dla Jakuba.
1 maj 19:28
Jakub: Jak Δ=0 to równanie kwadratowe ma jeden pierwiastek. Nie można mówić o dwóch pierwiastkach, ale takich samych. Dla mnie to sprzeczność. Jak są dwa pierwiastki, to domyślnie różne. Można powiedzieć, że dla Δ=0 pierwiastek jest podwójny (ma krotność dwa, zobacz 143). Jednak to wciąż jeden i ten sam pierwiastek. W zadaniu jest mowa o "pierwiastkach" (w liczbie mnogiej), dlatego uznałem, że chodzi o dwa różne pierwiastki. @gdyby tak Ja liczę deltę i wychodzi wyrażenie z "m". Nie można więc powiedzieć, czy delta jest większa, czy mniejsza od zera. Można natomiast obliczyć dla jakiego "m" delta jest dodatnia i to właśnie robię.
1 maj 20:12
jutro matura :): a czy można po prostu podstawić x1*x2=x1+x2 z góry dzięki
8 maj 16:56
M: Czemu takie rozwiązanie jest złe? m2 − 9 > 0 m(m − 9m) > 0 co daje m1=0 i m2=3 Pozdrawiam i jeszcze raz stokrotne uszanowanko za super stronę emotka
22 lut 19:27
Jakub: Pierwiastkiem (miejscem zerowym) m(m−9m) nie jest zero, ponieważ ,,m'' jest w mianowniku. Wyrażenia m2 − 9 i m(m−9m) nie są sobie równoważne, ponieważ dla m = 0 wyrażenie m2 − 9 ma wartość, a m(m−9m) nie ma. Nie można tak przekształcać.
3 mar 17:11