matematykaszkolna.pl
nieznajoma: Proszę o podania przykładowych cyfr o różnych znakach w zbiorze m ∊ (0,∞)! Bo o ile się orientuję to ten zbiór zawiera tylko liczby dodatnie!emotka
16 lip 23:57
Jakub: W odpowiedzi jest, że dla m∊(0,) równanie mx2+(m+3)x−1 = 0 ma dwa pierwiastki o różnych znakach. To nie znaczy, że te pierwiastki należą do przedziału (0,). To faktycznie by było bez sensu, bo (0,) nie zawiera liczb o różnych znakach. Zresztą sprawdź, weź jakąś liczbę z przedziału (0,) np. 3 podstaw za m, wyjdzie 3x2+6x−1=0 i policz pierwiastki tego równania. Pewnie delta nie będzie się pierwiastkowała, ale dwa pierwiastki w przybliżeniu wyliczysz i będą one miały przeciwne znaki. PS Dzięki Skizzo
1 wrz 21:31
Skizzo: nie ma za coemotka
21 wrz 18:43
Adam: przy liczeniu delty jest błąd − skąd niby wzięło się m2 + 6m? (skąd to 6m?).
10 paź 22:32
Jakub: Ze wzoru skróconego mnożenia (m+3)2 = m2 + 2*m*3 + 32 = m2 + 6m+ 9 Więcej przykładów na stronie 55.
11 paź 15:43
Bartek: Nie rozumiem ostatniej nierówności −1/m < 0, po czym przekształcono m * −1 < 0 , nie rozumiem tego sposobu działania. czułem, że coś robię nie tak, ale ja pomnożyłem obustronnie przez m i wyszło mi −1 < 0. Moje pytanie brzmi w jakich przypadkach liczymy tak jak tu, a kiedy wystarczy pomnożyć obustronnie przez liczbę w liczniku ?
29 gru 00:17
Jakub: Nigdy nie mnóż nierówności przez niewiadomą (np. m) lub wyrażenie z niewiadomą (np. 2m+1). Powodem jest to, że nie wiesz jaki znak ma niewiadoma. Dla pewnych liczb może być dodatnia dla innych ujemna, a przecież przy mnożeniu przez liczbę ujemną powinieneś zmienić znak nierówności na przeciwny. Wyjątkiem są tu wyrażenie, co do których wiesz, że są zawsze dodatnie lub zawsze ujemne np. m2+1, −m4−3. Jak masz nierówność wszystko dawaj na lewą stronę, upraszaj i jak trzeba zapisuj w postaci jednego ułamka. Następnie wyznacz dziedzinę i pomnóż licznik razy mianownik np.
2m+1 

< 0 D=R\{1}
3m−3 
(2m+1) * (3m−3) < 0 dalej łatwo
 2m+1 
To nie jest tak, że

to jest to samo co (2m+1) * (3m−3), bo nie jest. Jednak
 3m−3 
 2m+1 
rozwiązania

< 0 i (2m+1) * (3m−3) < 0 są takie same. Dwie różne nierówności, ale
 3m−3 
o takich samych rozwiązaniach, więc rozwiązując tę drugą masz również rozwiązanie pierwszej. Dlaczego te dwie nierówności mają takie same rozwiązania? Zauważ, że dzieląc dwie liczby otrzymujesz wynik o takim samym znaku jakbyś pomnożył te liczby np.
8 

= −4 < 0 i 8*(−2) = −16 < 0
−2 
−10 

= 2 > 0 i −10*(−5) = 50 > 0
−5 
Mniej więcej dlatego.
29 gru 20:48
grigori: Czy czescia wspolna nie powinien byc przedzial (−~,−9)i(0;+~)? Nie ma bledu?
22 gru 12:40