matematykaszkolna.pl
moni: Nie w kazdym zadaniu będziemy pewni, że S leży w połowie przeciwprostokątnej. Więc lepiej policzyć odcinek ISBI,
4 maj 20:40
Jakub: Jak masz trójkąt prostokątny, na którym jest opisany okrąg, to zawsze środek tego okręgu jest położony w środku przeciwprostokątnej. Zobacz stronę 541.
4 maj 22:32
Ania: a dlaczego liczę długości
25 mar 11:42
Aleksandra: Nie jest koniecznością liczenie długości odcinka: |AB| i |AC| ?
17 kwi 15:19
Jakub: Trzeba policzyć długości wszystkich trzech boków. Z nich wybieram najdłuższy i to jest średnica okręgu. Długości pozostałych dwóch AB i AC faktycznie już się później do niczego nie przydają. Jednak jakbym ich na początku nie policzył, to bym nie wiedział że BC jest najdłuższy.
17 kwi 18:02
Julinka: Ja obliczyłam odległość między środkiem okręgu a dowolnym wierzchołkiem trójkąta i otrzymałam wynik : promień r=4,5 . Czy mam rozumieć, że w takim razie 0,565 jest równe 4,5?
29 sie 12:54
Jakub: Nie jest równe. Gdzieś w obliczeniach musiałaś zrobić błąd.
8 wrz 23:21
Paweł : A jeżeli narysuję rysunek tak, że bd można z niego odczytać środek okręgu to bd to błędem jeżeli pominę manualne jego liczenie ?
22 lis 20:33
alanbartczak: Jak to mawia moja Pani od matematyki − na podstawie błędem to nie będzie, ale na rozszerzeniu trzeba policzyć bo odejmą punkty emotka
23 lis 21:38
alanbartczak: ale niech ktoś jeszcze lepiej się ustosunkuje do mojej wypowiedzi emotka
23 lis 21:39
Jakub: Myślę, że na podstawie mogą się przyczepić, ale mogą też przepuścić odczytywanie środka okręgu z rysunku. Lepiej liczyć.
24 lis 00:52
bosy: Jeśli promień policzymy ze wzoru na długość odcinka i policzymy długość S i odcinek SB lub SC to wychodzi nam 16,25 czyli to samo co 1265 co w przybieżeniu daje nam 4,0311. Czy można także takim sposobem obliczyć długość promienia ?
2 mar 16:38
czech: Taki sam wynik wyjdzie ze wzoru abc/4P. Mozna wiec i tak to policzyc, tylko ze, trzeba operowac kosmicznymi liczbami.
14 lip 21:10
anon: Wydaje mi się iż sprawdzić to można też przez wyznaczenie prostej miedzy odcinkami emotka Po narysowaniu widać który bok jest przeciwprostokątną, a które przyprostokątnymi. Wydaje mi się iż wystarczy wtedy jedynie udowodnić że jedna z par tych prostych jest prostopadła(a1 * a2 = −1). Oznaczałoby to że prostopadłe proste są przyprostokątnymi.
1 kwi 07:35
mat: Czy wogóle obliczane boki sa dobrze nie powino sie czasem liczyc z gór na dół czyli punkty ab ac cb ? zaczynajac od a
18 cze 11:19
mat: i czy to wogóle ma znaczenie
18 cze 11:20
Jakub: Nie ma znaczenia, czy liczę długość odcinka AB czy BA. Wychodzi ta sama wartość. To podnoszenie do kwadratu powoduje, że np. (6−3)2 = (3−6)2 = 9.
13 lip 20:01