matematykaszkolna.pl
Jeanne: Tu jest chyba błąd bo nie można pierwiastkować liczby ujemnej. Chodzi mi o −14/3
19 maj 14:37
Jakub: Tylko, że ja wcale nie pierwiastkowałem, tylko zastanowiłem się co podniesione do piątej potęgi daje −143. Zresztą według wzorów rozdawanych na maturach pierwiastki nieparzyste z liczb ujemnych istnieją.
19 maj 14:38
leniwiec: No właśnie mnie też cóś nie grało,bo wydawało mi się,że analogicznie do przykładu obok (z potęgą do czwartej) równanie nie będzie mieć rozwiązania...
29 paź 20:25
leniwiec: aha ,bo tutaj chodzi o to,że jak wykładnik potęgi jest parzysty to wtedy nie istnieje rozwiązanie a jak nieparzysty to istnieje...albo poplątałaem
29 paź 20:30
Jakub: Dokładnie leniwiec. Jak mamy w równaniu potęga = liczba ujemna to istnieje rozwiązanie, jeżeli wykładnik potęgi jest nieparzysty. Jeżeli wykładnik potęgi jest parzysty, to nie istnieje rozwiązanie, bo każda liczba ujemna podniesiona do parzystej potęgi jest dodatnia.
30 paź 16:46
prosto: czemu teraz nie ma x1 i x2 ? jest tylko x1 nie wiem kiedy powinno byc np . x = 2 lub x = − 2 ,to tylko przyklad, prosze wytlumasz mi to. pzdr
20 mar 20:07
Jakub: Jak potęga ma wykładnik parzysty to na ogół są dwa rozwiązania, a jak nieparzysta to jedno.
20 mar 22:05