matematykaszkolna.pl
roman: może mi ktoś powiedzieć dlaczego ta jedynkę w wartości bezwzględnej przeniesiono na lewą stronę w niej i później zmieniono znak tej jedynce >? bardzo prosze o pomoc
30 lis 17:11
Jakub: Wszystkie równania staram się napisać w postaci |x−a| = b. Wtedy od razu widać, że rozwiązaniem są liczby odległe o b od liczby a. Wynika to z interpretacji geometrycznej wartości bezwzględnej. Zobacz 15.
30 lis 18:42
kkkasiula: ale mam pytanko wynik można zapisać x=−5 v x=3
31 mar 19:11
kkkasiula: proszę odpowiedz mi na to pytanko jak kiedyś zauważysz bo to kluczowa sprawa jest
31 mar 19:11
Jakub: Jak najbardziej można.
1 kwi 16:05
Ewa: Witam . mam jedno pytanie . Dlaczego jak jest \x+1\ to trzeba dać tak 2 minusy?
12 gru 18:50
Jakub: Tak jak pisałem wyżej. Staram się zapisywać równania w postaci |x−a| = b, czyli wewnątrz wartości bezwzględnej, chcę mieć odejmowanie. Z x+1 robię x−(−1), co jest prawidłowe, ponieważ dwa minusy koło siebie dają plus.
12 gru 20:03
Krzysiek: Witam. Ja obliczam to tak 1+x=4 x=3 −1−x=4 x=−5 rozumiem że ze szukamy odległych o 4 bo taka jest narzucona odległość ale dlaczego od −1 a nie od 1 1+3=4 i 1+−5≠4 i tu jest mój błąd jak to się ma do wzoru b−a we wcześniejszych przykładach np |x−3|=2 wszytsko się zgadza x=b a=3 i b−a=2 czyli |5−3|=2i |1−3|=|−2|=2 nie rozumiem co jest a i b w |1+x|=4 ?
19 sty 14:32
Jakub: Wartość bezwzględna |b − a| oznacza odległość liczby "b" od "a" na osi liczbowej. Jak masz równanie |1 + x| = 4, to jeszcze nie widać jaka liczba od jakiej jest odległa o 4. Musisz to równanie przekształcić. Aby w wartości bezwzględnej pojawiło się odejmowanie. |1 + x| = 4 |x + 1| = 4 |x − (−1)| = 4 Teraz już odejmowanie jest. Jakie liczby x są odległe od −1 o 4. Są dwie takie x = −5 lub x = 3. Jest też inny sposób rozwiązywania równań z wartością bezwględną |1 + x| = 4 1 + x = −4 lub 1+x = 4 x = −4−1 x = 4 −1 x = −5 x = 3 Wydaje mi się, że zastosowałeś ten drugi sposób. Ale wtedy to już nie ma się co zastanawiać, jak to ma się do interpretacji geometrycznej wartości bezwzględnej, bo to zupełnie inny sposób.
19 sty 19:14