matematykaszkolna.pl
pf: jest to źle bo jak niby można plus 2 raptem zrobić z niego mnożenie
15 maj 18:55
ji: a jak za znakiem rowna sie jest 0?
16 paź 21:56
Cienias: dlaczego dziedzina to 4 a nie −4? przecież spisujemy z przeciwnym znakiem
6 mar 23:32
Jakub:
 2(4−x) 
@pf Jest dobrze 2 =

 4−x 
@Cienias Z przeciwnymi znakami spisujesz, jak masz wyrażenie w mianowniku uporządkowane np. x−3, x+5. Jednak lepiej o tej regule zapomnij, bo sam widzisz, trochę inny sposób zapisu wyrażenia i już nie wiadomo jaka dziedzina. W mianowniku nie może być zera, ponieważ nie wolno dzielić przez zero. Dla jakiego x wyrażenie 4−x jest równe zero? Oczywiście dla x = 4, bo 4−4 = 0. Dlatego 4 wyrzuciłem z dziedziny. Jak widzisz lepiej sobie zadawać sobie pytanie − ,,dla jakiego x wyrażenie jest równe zero?'' lub ,,co wstawić za x, aby otrzymać zero?''.
7 mar 00:36
df: Czemu z dziedziny nie wyklucza się 3? W liczniku chyba też nie może wyjść 0, bo wtedy wyjdzie 0=2 niezależnie od tego, co jest w mianowniku. Czy mi się coś pomieszało?
12 mar 16:22
Jakub: Pomieszało emotka Licznik jak najbardziej może być równy zero. Dla x = 3 masz
x−3 3−3 0 

=

=

= 0
4−x 4−3 1 
Kreska ułamkowa zastępuje znak dzielenia. Zero mogę podzielić przez 1 czy inną liczbę. Odwrotnie nie mogę, czyli nie mogę dzielić przez zero.
18 mar 16:51