matematykaszkolna.pl
Majka: Dlaczego jest sin(x + 12) ? Rozumiem, że nie mogłoby być sinx + 12, bo znaczyłoby to podniesienie funkcji do góry, a nie przesunięcie w lewo. Czy chodzi o to, że sin to jest a we wzorze funkcji y=ax + b? Podobnie nie do końca rozumiem też, gdy jest np. y = 1x i trzeba to przesunąć o wektor [2,0]: zamieniamy to na y = 1x − 2 − wiem, mechanicznie, że tak się robi ale jest może jakieś uzasadnienie tego? Może gdzieś to mnie na tej świetnej stronie ominęło?
1 maj 00:29
Jakub: Dokładnie tak. Jeżeli masz funkcję y=sinx+12 to przesuwasz y=sinx o 12 do góry. Funkcję y=sin(x+12) przesuwasz o 12 w lewo. Jest różnica, czy dodaję do całej funkcji, czy tylko do x. Pisałem też o tym tutaj 1446. Aby podkreślić, że dodają do x piszę to w nawiasie (x+12). Jak chcę dodać do całego sinx, to często zamiast na końcu pisze na początku, to co dodaję: y = 12+sinx Z y = 1x po przesunięciu o [2,0] otrzymujemy y = 1x−2. Trochę ciężko to uzasadnić. Jak przesuwasz wykres w prawo o 2 to nowy wykres będzie przyporządkowywał argumentom o 2 większym poprzednie wartości. Trzeba więc zrobić operację odwrotną i odjąć 2, aby otrzymać poprzednią wartość. Przykładowo: Wartość y=13 otrzymuję dla y=1x, gdy za x podstawię 3. Wykres y=1x przesuwam o 2 w prawo, więc teraz dla 5 będę otrzymywał 13. Co zrobić, aby z 5 otrzymać y=13 po wstawieniu za x do wzoru funkcji? Trzeba od 5 odjąć 2. Czyli wzór będzie y=1x−2. Nie jest to ścisłe uzasadnienie, raczej takie intuicyjne podejście.
1 maj 01:02
Majka: Dzięki! Bardzo fajnie mi to wytłumaczyłeś, pytania retoryczne dla mojego 'humanistycznego' umysłu to najlepszy sposób żeby cokolwiek zapamiętać, więc tym bardziej dziękuję emotka
1 maj 17:37