matematykaszkolna.pl
emes:
 5−x 
nie rozumiem czwartego przykładu...

, czy mógłbyś mi wytłumaczyć skąd
 (x−1)(x2+x+1) 
te wyrażenie w mianowniku?
30 sie 11:36
emes: i w ogóle o co chodzi w tym całym upraszczaniu... zapisywanie w postaci ilorazu zrozumiałam, ale z tym coś ciężko mi idzie. Trzy pierwsze przykłady rozwiązałam bez problemu,a od czwartego mam problem.
30 sie 11:39
Jakub: Skorzystałem ze wzoru skróconego mnożenia a3 − b3 = (a−b)(a2+ab+b2) (ze strony 55). Rozbijam x3−1 na (x−1)(x2+x+1), ponieważ chcę znaleźć najmniejszy wspólny mianownik. Mam teraz sumę ułamków:
1 2x+1 5−x 

+

+

x x(x−1) (x−1)(x2+x+1) 
Wspólny mianownik to x(x−1)(x2+x+1). Dlaczego to jest wspólny mianownik? Dlatego, że wyrażenie x(x−1)(x2+x+1) dzieli się przez mianowniki ułamków x, x(x−1), (x−1)(x2+x+1). Oczywiście można pomnożyć po prostu mianowniki początkowych ułamków i otrzymać x(x2−x)(x3−1), ale stopień tego wielomianu jest dużo większy niż stopień tego x(x−1)(x2+x+1). Tak więc, te całe rozbijanie jest po to, aby znaleźć jak najmniejszy wspólny mianownik i później nie męczyć się z upraszczaniem wyniku.
30 sie 16:59
emes: Bardzo dobrze tłumaczysz. Już zrozumiałam, dziękuje.
1 wrz 19:31
Michał: Albo zgłupiałem albo jakoś dziwnie to rozwiązujesz.
x 2 

+

mnożymy obustronnie przez x, czyli:
x−3 x 
x x 2 x 

*

+

*

w pierwszym wyrażeniu mnożymy iksy i powstaje x2, w
x−3 1 x 1 
drugim iksy się skracają, powstaje:
x2 

+ 2 teraz mnożymy obustronnie przez x−3
x−3 
x2 x−3 

*

+ 2(x−3) w pierwszym wyrażeniu x−3 skraca się, dwójkę wymnażamy,
x−3 1 
powstaje: x2 + 2x − 6 Nie wiem, ja bym to tak rozwiązał, a jeśli to źle to wytłumacz mi czemu rozwiązujesz to zadanie tak a nie inaczej.
1 lis 20:49
Harvest: Nie rozumiem ostatniego przykładu... Jak wychodzi: x2 + 2x − 3 = ( x − (−3))(x−1) = (x + 3) (x−1) Jakim sposobem to wyszło
2 gru 13:44
Jakub:
 x x 
Michał nie możesz wziąć

i tak po prostu pomnożyć przez

, czyli x. To tak
 x−3 1 
jakbym ja wziął 8 i pomnożył przez 2: 8 = 8*2 = 16. Wychodzi głupota 8=16.
 x 
Zauważ, że ja sprowadzam do wspólnego mianownika mnożąc licznik i mianownik

przez x.
 x−3 
 x 
Cały ułamek mnożę więc przez

= 1, a przez jeden zawsze mogę mnożyć, bo to nie zmienia
 x 
wartości: 8 = 8*1 = 8 Liczę najpierw Harvest x1 i x2 czyli pierwiastki wyrażenia kwadratowego x2+2x−3, a następnie zamieniam je na postać iloczynową. Kliknij "postać iloczynowa" na poprzedniej stronie.
2 gru 22:33
sylwia: jak zrobić przykład :2x2−3x/x2−6x+9 − x+2/x−3 +1
3 gru 14:42
Harvest: Ahhhha! Bardzo Ci dziękuję! : ) )
4 gru 14:22
roman: tylko ja nie wiem dlaczego w trzecim przykładzie do licznika tam 4 pomnożyłeś tylko przez (x−1) a nie przez (x−1)(x+1) * 4 ... pomocy bo nie mam pojecia jak to zrobiłes i dlaczego >?
5 gru 17:03
Jakub: Pomnożyłem tylko przez (x−1), ponieważ chciałem otrzymać możliwe najmniejszy wspólny mianownik. Przykład na liczbach
1 1 1 2 * 1 1 2 3 1 

+

=

+

=

+

=

=

6 3 6 2 * 3 6 6 6 2 
1 1 3*1 6 * 1 3 6 9 1 

+

=

+

=

+

=

=

6 3 3*6 6 * 3 18 18 18 2 
Jak widzisz, w obu przypadkach otrzymałem ten sam wynik, ale pierwszym sposobem jest prościej. W działaniach na wyrażeniach wymiernych otrzymywanie możliwie małych wspólnych mianowników jest szczególnie ważne, ponieważ później łatwiej się rozwiązuje np. równania lub nierówności wymierne.
5 gru 18:48
meg1822: Prosiłabym o wyjaśnienie takich zagadnień jak: −skracanie i rozszerzanie wyrażeń wymiernych −mnożenie i dzielenie wyrażeń wymiernych −dodawanie i odejmowanie wyrażeń wymiernych −Równania wymierne(rozwiązywanie)
13 sty 22:00
Gosia171: Mam pytanie czy zawsze jak jest dodawanie odejmowanie to trzeba mianownik sprowadzić do najprostszej postaci? bo u nas na matematyce w liceum pani mówi że tylko przy mnozeniu lub dzieleniu jak to jest
14 mar 13:51
Jakub: Dobrze jest sprowadzić do najprostszej postaci, bo wtedy wyniki wychodzą prostsze. Jak tego nie zrobisz, to nie jest to błąd, ale będziesz miała bardziej skomplikowane obliczenia.
14 mar 17:45
Domi: masz jakieś korzyści z prowadzenia tej strony poza satysfakcją? pytam z ciekawości emotka strona jest świetna, zaczynam powoli wierzyć, że zdam tą maturę z matmy...
30 mar 19:43
Jakub: Prowadzenie tej strony ma swoje zalety: 1. satysfakcja, bo jednak sporo osób ją ogląda 2. dużo się nauczyłem rozbudowując ją i nie mam na myśli matematyki tylko html, css, tex itd. 3. po prostu lubię odpowiadać na komentarze emotka i dodawać nowy materiał 4. trochę kasy z reklam
30 mar 19:54
Natalia: nie można po prostu skracać?
2 maj 15:45
Dominika: Może się czepiam, ale czy w dziedzinie nie powinno być D=R−{0,3} bo chyba zaczyna się od najmniejszej liczby, czy się mylę?
22 mar 20:02
kkkasiula: dobrze myślisz Dominika na pewno pisze się od mniejszej do większej
14 kwi 14:52
kkkasiula: z tego co mnie uczono ma to znaczenie
14 kwi 14:53
Jakub: Tam są nawiasy { }, więc {3, 0} jest zbiorem. W zbiorze nie ma znaczenia, w jakiej kolejności wypiszę elementy. Może być {3, 0} lub {0, 3}. Gdyby to był przedział to co innego. Tylko <0,3> jest dobrym zapisem.
14 kwi 15:28
Malwina: nie trzeba liczyc delty ?
3 gru 15:30
Jakub: Nie trzeba. To nie jest tak, że jak widzisz funkcję kwadratową, to zawsze liczysz deltę. Po co ci ona w tym wypadku. Niepotrzebna, więc nie trzeba jej liczyć.
4 gru 00:06
Paulaa: Mam prośbę pomógłbyś z tym przykładem ? Wyrażenie wymierne
1 1 


=
x 2−x 
9 lis 01:49
Jakub: Chodzi o to, aby uprościć to wyrażenie Jeśli tak, to odejmujesz w ten sposób:
1 1 2−x x 2−x−x 2−2x 


=


=

=

x 2−x x(2−x) x(2−x) x(2−x) 2x−x2 
9 lis 14:31