matematykaszkolna.pl
iwona: Oblicz granice funkcji: lim x →3 x2-3/x4+x2+1
17 gru 20:15
eta: No i co tu trudnegoemotikonkaemotikonka D=R mianownik sie nie zeruje emotikonka więc wstaw za x = 3 i oblicz wartość granicy 3-3 powinna Ci wyjść =0 bo ---- = 0 sprawdź to i sia nauczysz OK? 7
17 gru 21:38
iwona: Hej, ja mam mnóstwo takich przykładów i za każdym razem, gdybym wstawiała wskazaną liczbę, granica wychodziłaby mi 0. Nie o to chodzi w tym zadaniu, lecz aby zamienić wyrażenie, by coś się skróciło i wyszła jakaś normalna granica... Niestety nie pomogłaś mi..:( Wydaje mi się, że wiem więcej od Ciebie.
18 gru 22:43
anmario: emotikonka Iwona... Jest odwrotnie niestety emotikonka Przynajmniej jeżeli chodzi o część matematyki jaka dotyczy tego zagadnienia to widzę, że Eta wie więcej od Ciebieemotikonka Ale to dzięki Tobie popłakałem się ze śmiechu, więc Tobie dziękuję emotikonka
18 gru 22:47
eta: Mnie również" pusty" śmiech ogarnąłemotikonka ( a poza nawiasem ) mojemu doświadczeniu jeżeli chodzi o matematykę ! jestem pewna ! nigdy "dziecino"nie dorównasz! Mogę tylko radzić.. ."poradź "sobie sama ! Żegnam!
18 gru 23:04
anmario: No cóż Jak wiesz lepiej niż radzący to rzeczywiście - radź sobie sama emotikonka Jeszcze raz mnie rozśmieszyłaś, nazwać mnie dzieciną, też coś emotikonka Już ze czterdzieści lat mi się to nie zdarzyło emotikonka Powinnaś tak nawiasem chyba zastanowić się nad zmianą szkoły, może do cyrku, co? Tam jest miejsce dla komików emotikonka
18 gru 23:08
obrońca: Iwona! Mnie natomiast się wydajeemotikonka,że musisz wziąć się porządnie do nauki! Z takimi wiadomościami (z matematyki )jakie posiadasz to nawet pierwszy lepszy właściciel sklepu warzywniczego by Cię nie zatrudnił! Przemyśl to ! i nie obrażaj "ety".
18 gru 23:18
eta: Ooooemotikonka! ale sie narobiło! (źle zrozumiałeś!) Wybacz anmario , ale nie do Ciebie te słowa skierowałam! To słowa do Iwony! Nietrudno sie domyśleć,że jesteś dojrzałą osobą! ( ja jeszcze bardziej , bo sześćdziesiąt lat nie słyszałam takiego zarzutu jaki mi postawiła dzisiaj "małolata" Iwonka! Pożyje to doświadczy wszystkiego na własnej " skórze"! Serdecznie przepraszam , że wziąłes to do Siebie! Pozdrawiam z wielkim szacunkiem i uznaniem dla Twojej szerokiej wiedzy matematycznej! PS; Człowiek pomaga bezinteresownie i jeszcze" obrywa" ! A moze pora przestać pomagać?
18 gru 23:29
anmario: Mylisz się moja droga emotikonka W Internecie kolejność wypowiedzi nie decyduje o ich sensie, jest mocno przypadkowa emotikonka Kiedy to pisałem nie wiedziałem jeszcze, że Ty też piszesz emotikonka Warto pomagać. A to, że obrywa się za to często to żadna nowość emotikonka Zawsze przecież tak było, nie? emotikonka Gdyby to w dzisiejszych czasach Jezus rzucił apel by ten bez winy rzucił w niego kamieniem po niedługiej chwili w miejscu z którego przemawiał byłby stos kamieni większy niż kopiec Kościuszki, nie?emotikonka Ale się rozgadałem, pozdrawiam i spadam emotikonka
18 gru 23:43
Jakub: Hej! Można się śmiać. Ale pokażcie mi podręcznik, gdzie jako przykład daliby właśnie taką prostą granicę, gdzie nie trzeba rozłożyć nic ze wzorów skróconego mnożenia, tylko wstawić za x liczbę do której x jest zbieżne. Niby jest definicja. Ale ona rzadko jest podparta konkretnymi, BANALNYMI przykładami. Efekt jest taki, że ludzie całkiem dobrze sobie radzą z trudnymi przykładami, a wysiadają przy najprostszych. Do Iwony: 1. Na początku zawsze wstaw za x liczbę do której x zbiega. 2. Jak wyjdzie sensowny wynik to masz rozwiązanie. Zobacz 347, 348 3. Jak wyjdzie wyrażenie nieoznaczone 345, to rób tak jak tutaj 1713 Pozdrawiam Eta i anmario. Miło was czytać. Eta nie zrażaj się!
19 gru 00:22
anmario: Masz rację, Jakub. Nie ma takich podręczników. Też to odkryłem i nawet pomyślałem, że warto by było tą lukę uzupełnić. Nie da się. By napisac coś takiego nie starczy życia. A objętość takiej księgi (dotyczącej tylko jednego działu matematyki) przekroczyłaby wszystkie akceptowalne, przez uczących się matmy, granice. Znacznie efektywniejsze więc jest stosowanie zasady: "Nie bij!... Tłumacz" Ale czasem naprawdę ręce opadają i zapał do tłumaczenia jakby przygasa a jego ogień zaczyna być tłumiony przez nagłą erupcję krwiożerczych instynktów . Kiedyś zauważyłem, że jeżeli wtedy chce się pozostać wiernym sobie, jeżeli rola Hanibala Lectera nie jest do przyjęcia, to najlepszy jest śmiech. Więc śmieję się dość często, chyba niestety dla niektórych. Miło, że się odezwałeś, również pozdrawiam emotikonka
19 gru 00:33
anmario: Rany boskie! Dopiero teraz zauważyłem co się stało. Post Ety, ten z dziecinką, przypisałem Iwonieemotikonka O rany, ale się narobiło emotikonka Płaczę ze śmiechu emotikonka Co mogę powiedzieć emotikonka Przepraszam Cię, Iwona emotikonka Eta. Teraz rozumiem co napisalaś emotikonka I Ciebie też przepraszam na wszelki wypadek emotikonka Mam nadzieję, że po tym wszystkim będzie już pełna harmonia emotikonka
19 gru 00:38
Jakub: Zobaczymy czy Panie się nie obrażą emotikonka Dobranoc
19 gru 00:47
Basia: Fajna rozmowa Wam wyszła. Szkoda, że mnie nie było! A takie "banalne" przykłady były w dużej ilości w starym podręczniku do algebry dla klasy III L.O.(tym sprzed wprowadzenie reformy i gimnazjum), niestety autora już nie pamiętam, i w zbiorach zadań z tamtych czasów (Dróbka i Michalski). Są też, o dziwo, acz w niewielkiej ilości w Analizie matematycznej w zadaniach Krysickiego i Włodarskiego. Pozdrawiam
20 gru 17:16
zeta: Dobre! nie? Tyle nerwówemotikonka Wiesz już chyba dlaczego na nasze monity nie ma reakcji wł. nicku! Proste... wrzuca się zad. a inni niech nad nim pracują , a co?emotikonka ( tylko niech tak rozwiążą jak "facetka" tego wymagaemotikonka) Poza nawiasem ..mam te podręczniki o których piszesz! Ja zawsze uczulałam : sprawdzając najpierw czy dla danego xo mianownik się nie zeruje! Prawdą jest , jak pisze Jakub "trune rozwiążą, przy prostych wysiadają "emotikonka ok! .... było , minęło! Spadam,bo "połówka " zgłodniałaemotikonka Do wieczora!emotikonka
20 gru 17:30