prawdopodobienstwo calkowite Kuba: W dwóch pudełkach znajdują się losy. W pierwszym pudełku 40% losów jest pustych, a w drugim 70%. Gracz wybiera po jednym losie z każdego pudełka. Obliczyć prawdopodobieństwo, że: a) obydwa losy wygrywają Czy to jest dobrze i zawsze można w taki sposób zapisywać prawdopodobieństwo całkowite? Jeśli nie, to jak?
 
nawias
6
nawias
nawias
1
nawias
 
 
 6 
nawias
3
nawias
nawias
1
nawias
 
 
 3 
P(A)=

*

+

*

 
nawias
10
nawias
nawias
6
nawias
 
 
 10 
nawias
10
nawias
nawias
3
nawias
 
 
 10 
5 cze 11:58
ite: Czy każde z pudełek może być wybrane z jednakowym prawdopodobieństwem?
5 cze 12:02
ite: Źle przeczytałam treści zadania, sorry.
5 cze 12:06
Kuba: Tak, nie ma zadnej informacji, zeby mialo byc inaczej
5 cze 12:07
ite: rysunek wybór losu z pierwszego pudełka wybór losu z drugiego pudełka a) prawdopodobieństwo, że obydwa losy wygrywają 0,6*0,3
5 cze 12:16
ite: P − wybór losu pustego W − wygrywającego
5 cze 12:17
Kuba: Dzieki, tylko ja potrzebuje umieć rozwiązać takie zadanie ze wzoru na prawdopodobieństwo
 
nawias
n
nawias
nawias
k
nawias
 
całkowite i nie wiem czy zawsze zapisuje to z tym
  
5 cze 12:31
ite: 1/ Wzór na prawdopodobieństwo całkowite byłby przydatny, gdyby oba losy wyciągano tylko z jednego z tych dwóch pudełek. Czyli najpierw wybór pudełka, potem tylko z niego oba losy. Spróbuj obliczyć prawdopodobieństwo, że oba losy wybrane w taki sposób wygrywają.
 
nawias
n
nawias
nawias
k
nawias
 
2/ Współczynnik dwumianowy
wykorzystujesz do obliczeń, gdy masz ilość (a nie
  
procentowy udział) losów wygrywających i przegrywających w pudełku. Tutaj nie ma po co go używać.
5 cze 13:17
Kuba: Ale jeśli będę miał takie samo zadanie, ale będę losował 5 razy i dajmy na to 3 razy wygrywam i 2 razy przegrywam. Wtedy zrobienie tego drzewkiem będzie męczarnią, więc jak to inaczej zapisac?
5 cze 13:26
ite: Z ilu pudełek będą wyciągane te losy?
5 cze 13:29
Kuba: To samo zadanie, czyli 2 pudelka i np b) gracz wybiera 3 losy wygrywające i 2 przegrywające
5 cze 13:37
ite: Tutaj to dopiero będzie liczenia : ) Ze zwracaniem czy bez? Jak losowano po jednym losie, to nie miało znaczenia, teraz jest ważne. Po ile losów z każdego pudełka, przedtem było pół na pół, teraz się tak nie da.
5 cze 13:47
ite: Najlepiej skorzystać z gotowego zadania z jakiegoś zbioru.
5 cze 13:53
Kuba: Właśnie o to mi chodzi, że liczenie tego drzewkiem to jest po prostu cała strona kartki i tylko czekanie, żeby sie pomylić, nie prosze o rozwiązywanie tego, bo to bez sensu i drzewkiem to ja umiem to policzyć, tylko nie da sie tego zrobić w żaden inny sposób, np właśnie przez wzór na prawdopodobieństwo całkowite?
5 cze 14:09
ite: Prawdopodobieństwo całkowite ma zastosowanie, gdy są dwie, trzy lub więcej wykluczających się możliwości o określonym prawdopodobieństwie wyboru : albo losy wyjmiemy tylko z tego albo tylko z innego pudełka. W zadaniu z 11:58 nie wybierasz najpierw tylko jednego z pudełek, więc nie ma powodu stosować wzoru na p.całkowite. Drzewka użyłam, bo wydawało mi się, że łatwiej mi będzie tłumaczyć z jego pomocą. Mogłam od razu zastosować wzór na niezależność zdarzeń 1021: P1W − prawdopodobieństwo wylosowania losu W z pierwszego pudełka P2W − p. wylosowania losu W z drugiego pudełka P1W∩2W − p. wylosowania losów W z obu P1W∩2W=P1W*P2W=0,6*0,3 Nie umiem tego lepiej wytłumaczyć...
5 cze 14:40
Kuba: Okej, teraz juz rozumiem, dzięki wielkie za pomoc
5 cze 15:50