matematykaszkolna.pl
Beata: nie rozumiem tego dlaczego ostatni pnk kończy się (3,7) jeżeli nie ma go w tabelce? skąd ja mam to wiedzieć
2 lut 11:48
Jakub: Racja. Dodałem punkt (3,7) do tabelki. Tylko pamiętaj, że nie należy on do wykresu funkcji f(x), ponieważ x=3 nie ma w przedziale <−1,3). Z tego powodu w punkcie (3,7) jest niezamalowane kółko.
2 lut 16:41
Astronom: Wnioskuję, że jeśli na punkt nienależący do danego wzoru i zaznaczony pustym kółkiem na wykresie "najdzie" punkt innego wzoru i ten punkt należy do wykresu, to po prostu ten dwa punkty tworzą jeden zamknięty. Dobrze wnioskuję?
12 maj 21:31
Jakub: Dokładnie. Kółko zamalowane oznacza, że punkt należy do wykresu. Nieważne z którego wzoru.
13 maj 00:50
emes: skąd się wzięły te argumenty −5 −3 −2 i argumenty dla tej drugiej funkcji?
9 sie 22:33
emes: ah juz wiem, wynika to z x∊ <−5, −1) dobrze mysle?
9 sie 22:37
Jakub: Dokładnie tak emes.
13 sie 15:56
Kici ;): super
20 sie 19:24
alan: a dlaczego punkt (−1,−1) należy do funkcji ?
20 paź 12:35
Jakub: Punkt (−1,−1) należy do funkcji, bo −1 zawiera się w przedziale <−1,3), więc liczę ze wzoru f(x)=x2−2. f(−1) = (−1)2−2 = 1−2 = −1. Jak widzisz, dla x=−1 wychodzi y=−1, więc punkt (−1,−1) należy do wykresu funkcji.
20 paź 15:34
Michał: Dlaczego w pierwszej funkcji nie ma −4 Nie rozumiem...
24 gru 14:59
Jakub: y=−2x−3, to jest równanie prostej, więc wystarczyły mi tylko trzy punkty, aby ją narysować. W zasadzie mogłem wyznaczyć tylko dwa, ale ten trzeci policzyłem na wszelki wypadek. Kolejnego punktu dla −4 nie chciało mi się już wyznaczać, bo i po co? Jednak jak chcesz, to możesz dopisać go do tabelki.
26 gru 20:35
Jena: Jeżli jest przedział od <−5;−1) to dlaczego w tabelce jest od −5 do −2? a nie do −1? Nie rozumiem
20 maj 13:12
jakisuzytkownik: @Jena: Bo przy −1 jest nawias otwarty, a jeżeli jest nawias otwarty, to tej liczby nie bierze się pod uwagę. Jeżeli zamiast otwartego byłby nawias domknięty, to wtedy można wpisać w tabelce −1, tak jak to było w przypadku −5 (nawias jest przy tej liczbie domknięty).
7 sie 20:45
anonim: to w takim razie @jakisuzytkownik: jak wytłumaczysz w drugiej tabelce wybraną liczbę 3 jeżeli przedział jest od <−1,3) też nie powinno jej być?
7 mar 16:06
anonim2: druga funkcja ma przedzial <−1,3) wiec 3 juz nie powinno byc w tabelce bo przedzial otwarty czyli nie nalezy A JEDNAK 3 JEST W TABELCE , albo jest blad albo czegos nie rozumiem ....
27 gru 22:28
czechu26: @anonim2: 3 jest w tabelce tylko dla przykładu dla kogoś innego w komentarzach wyżej emotka Jednak uważam, że jest przydatne uwzględnianie w tabelce także liczb przy nawiasach otwartych, bo łatwiej poprowadzić wtedy funkcję dalej na wykresie, a w miejscu zakończenia po prostu postawić otwartą kropkę. Jeśli set to oczywiście zgodne z jakimiś "regułami".
16 mar 17:36
kejt: można to połączyc na kaształt paraboli? bo tutaj jest połączone jakby odcinkami prostymi
14 maj 20:32
kejt: ojoj cofam pytanie juz wiem, je funkcja dzieli sie na dwa, jedna z nich to linia prosta, a druga kawalek paraboli
14 maj 20:33
Gustlik: rysunekZobrazowanie funkcji − i widać z rysunku, dla jakich x którym wzorem trzeba liczyć. Widać też, że w przedziale <−5, −1) będzie kawałek prostej y=−2x−3, a w przedziale <−1, 3) − kawałek paraboli y=x2−2.
24 sie 02:02