matematykaszkolna.pl
Sam: W poleceniu mogłoby być napisane od którego punktu tej cięciwy odległość do środka okręgu wynosi 3. Bo przez chwilę główkowałam, od punktu styczności cięciwy z okręgiem (po prostu promień) czy od środka tej cięciwy. Może się czepiam ale zawsze może być jakiś haczyk. emotka
29 kwi 16:45
Jakub: rysunekZgadza jest haczyk, ale to trzeba wiedzieć. Masz odcinek (czarny) i punkt (czerwony). Odległość punktu od odcinka mierzysz zawsze pod kątem prostym (90o). Na rysunku po lewej zaznaczyłem tą odległość na zielono. Czasami nie da się "dojść" do odcinka pod kątem prostym, w takim razie trzeba przedłużyć odcinek linią przerywaną (ja to zrobiłem szarą na rysunku po prawej).
29 kwi 17:24
zatwardzialy humanista: cieciwa to wycinek
29 mar 13:29
Jakub: Cięciwa to jest odcinek łączący dwa dowolne punkty okręgu. O wycinku poczytaj tutaj 474.
29 mar 19:55
Maciek: Jak obliczono r= 32 ?
4 sty 12:44
Jakub: Promień r obliczyłem z twierdzenia Pitagorasa. Dopisałem to liczenie do rozwiązania.
7 sty 22:57
Tomm: witam czy wyniki moge podac takie w odp l1 = 2.12 pi l2= 6.36 pi ?
18 lut 11:05
Jakub: W zadaniach matematycznych lepiej zostawiać w wynikach dokładną wartość, a w fizycznych (z życia wziętych) przybliżoną wartość. Ty z jednej strony za 2 dałeś przybliżoną wartość a za π nie. Ja w tym zadaniu zostawiłem dokładną wartość, jednak jak chcesz możesz podać przybliżoną, ale wtedy za π też daj przybliżenie 3,14.
18 lut 22:23
anon: czy nie będzie błędem taki zapis końcowy: l1= 32π2 l2= 132π3
28 mar 01:54