matematykaszkolna.pl
:): czy przykład 2 i 3 można jeszcze bardziej uprościć? chodzi mi o coś takiego: przykład 2: 5x2−15x+2 przykład 3: x2(−1+x−2x2−x3) czy nie potrzeba, aż tak upraszczać albo nie można?
26 gru 00:20
Jakub: W przykładzie 2 wyszedł mi wynik 10x2 − 30x + 4. Zauważyłeś, że wszystkie współczynniki, dzielą się na 2 i podzieliłeś na to 2. Tak nie można robić. Można np. skracać ułamki, czyli dzielić licznik i mianownik przez tą samą liczbę. Przykładowo 68 = 34. Jednak, gdy skrócę ułamek to wartość ułamka się nie zmieni. Dalej jest to ta sam liczba. 68 tortu, to tyle samo co 34 tortu. Jeżeli weźmiesz 10x2 − 30x + 4 i podzielisz na 2, to otrzymasz zupełnie inne wyrażenie algebraiczne. 10x2 − 30x + 4 ≠ 5x2 − 15x + 2 To już będzie inny wynik, więc zły, bo nierówny poprawnemu 10x2 − 30x + 4. Jedyne co możesz, to wyciągnąć 2 przed nawias 10x2 − 30x + 4 = 2(5x2 − 15x + 2). Jednak wynik przekształceń staram się zapisać w jak najprostszej postaci. Wyrażenie algebraiczne w postaci 10x2 − 30x + 4 wydaje mi się prostsze niż w 2(5x2 − 15x + 2). W przykładzie 3 dobrze wyciągnąłeś x2 przed nawias. Tylko jak pisałem wyżej, bez wyciągania wydaje mi się prościej.
26 gru 14:09
Agata: gdzie uciekło 2x z 1 przykladu w 1 linijce?
23 kwi 21:00
Jakub: −x + 2x = x Dodawanie jest przemienne, więc możesz to też tak zapisać −x + 2x = 2x + (−x) = 2x − x = x
23 kwi 22:19
Icarus: Dlaczego przy 8x2 − 8x − 48 + 2x2 − 22x + 60 − 8 dałeś właśnie ten znak "+" zamiast tak jak na samym początku w działaniu "−"? Chodzi o ten plusik za 48 i przed 2x2. P.S. Dzięki za wcześniejsza odpowiedź ( przy innym zadaniu ).
13 paź 16:44
Jakub: To kwestia zapisu. Tam masz ,,+'' ale już w następnym wierszu ,,−''. Jak wiadomo ,,+'' i ,,−'' daje ,,−'', więc jest taki znak jaki powinien. Oczywiście jest to mylące, bo skąd nagle minus. Tylko co innego miałbym dać? Pierwszy wiersz trzeba zakończyć jakimś znakiem. Jak dam ,,−'' to w następnym wierszu drugi raz nie mogę dać ,,−'', bo ktoś mi zarzuci, że dwa minusy dają plus i będzie miał rację. Więc mogę w następnym wierszu dać plus, ale problem pozostanie taki sam. Skąd ,,+'' w drugim wierszu. Dlatego daję najpierw ,,+'', a później ten właściwy znak. Na szczęście jak mam rozdzielić ,,+'' na dwa wiersze, to problemu nie ma, bo daję dwa plusy i wiadomo, że dwa plusy też dają plus.
13 paź 20:14
Icarus: Chodziło mi o treść zadania a nie o jego zapis ale już znalazłem u siebie błąd. Ale to co napisałeś też się przyda zwłaszcza, że zamierzam tu jeszcze troszkę zostać emotka Niezwykle przydatna stronka.
14 paź 11:15