matematykaszkolna.pl
Maja: Czy na maturze byłby to problem żeby to zostało w tej formie (chodzi o pierwiastek w mianowniku). Czy tak zmiana formy tego wyniku jest poprawna? : a=4P3 = 2P * 43 Rozpisując: a=4P3 = 4P3= niestety, dalsze rozpisanie jest nie możliwe, bo próby zrobienia potęg ułamkowych (4P)span style="font-family:times; margin-left:1px; margin-right:1px">12 przy tak wielu nawiasach zupełnie nie mi nie wychodzą jak je próbuję tu umieścić. Bardzo bardzo więc pana proszę panie Jakubie o sprawdzenie czy ten zapis jest dobry PS. Jeszcze raz gratuluję panu genialnej, niezamowicie przejrzystej strony i dziękuję za ułatwienie życia mi i dziesiątkom tysięcy innych ludzi ( w wielu przedziałach wiekowych, nie tylko maturzystów − mój dziadek również jest zachwycony pana stroną emotka )
3 paź 16:52
Jakub: Napisałaś wynik 2P * 43 i to jest zły wynik. Nie wiem, czy dałaś to mnożenie (*) przez pomyłkę, czy nie, ale tam jest dzielenie. Powinno być.
 2P 
a = 4P3 =

 43 
można teraz usunąć niewymierność z mianownika
2P 2P 433 2P * 427 

=

*

=

=
43 43 433 434 
 24P2 * 427 2427P2 
=

=

 3 3 
Oba zapisy wyniku, ten i z poprzedniej strony, są poprawne. To nie jest tak, że trzeba koniecznie usuwać niewymierność z mianownika. Jak łatwo jest usunąć, to oczywiście warto to robić, bo się otrzymuje bardziej ,,elegancki wynik''. Jednak w tym wypadku usuwanie niewymierności z mianownika było dość skomplikowane, a i końcowy wynik jest nieszczególnie prostszy. Z tego powodu zostawiłem na poprzedniej stronie wynik z pierwiastkiem w mianowniku. Dziękuję za miłe słowa. Pozdrowienia dla dziadka emotka
4 paź 02:08