matematykaszkolna.pl
dawid: Jakubie ja pomnozylem obydwa mianowniki co dal mi mianownik x3+x2−x−1 i ostateczny wynik wyszedl mi : 4x3+3x2−x w liczniku. Czy tak rozwiazane zadanie tez jest prawidłowe?
16 kwi 20:06
Jakub: Tylko to nie jest najprostsza postać. Musisz to teraz skrócić. Najpierw rozbić licznik i mianownik na postać iloczynową i skrócić powtarzające nawiasy. Nie jest to łatwe, dlatego warto dbać o sprowadzanie do najmniejszego możliwego wspólnego mianownika. Tak jak ja to zrobiłem.
18 kwi 00:39
A...: A czy jeżeli zostawi się w takiej postaci jak powyżej napisał dawid to będzie jakiś punkt, bo ja też tak zrobiłam, że w liczniku mam 4x3+3xx co dalej mogę z tym zrobić. ?
3 maj 14:24
A...: 4x3+3x2+x
3 maj 14:24
A...: odjąć x nie plus emotka
3 maj 14:25
Jakub: Pewnie jakiś tam punkt będzie odjęty. Polecenie jest sprowadź do najprostszej postaci, a to co proponujecie najprostszą postacią jednak nie jest.
3 maj 15:53
Paulina: czy miejsca zerowe, które wyszły −1 i 1 nie powinny być pod pierwiastkiem W innych przykładach były pod pierwiastkiem... Czy to ma jakieś znaczenie? I dziedzina wtedy powinna wyglądać tak : D=R\ { −1 , 1 , −1 }
14 cze 20:23
Jakub: Ten pierwiastek nic nie zmienia, bo 1 = 1.
16 cze 23:46
nikt: Jak już zrobilismy 4x3 = 3x2 − x, to nastepnie trzeba wylaczyc jeden x przed nawias. W nawiasie ukaze sie funkcja kwadratowa, wiec liczymy delte,pierwiastki a potem zapisujemy wynik w postaci iloczynowej. Nastepnie mnozymy przez x ktory byl przed nawiasem, ladnie nam sie skroci licznik z mianownikiem i otrzymamy prawidlowy wynik w najprostszej postaci emotka
27 gru 14:44
nikt: 4x3 + 3x2 − x ***
27 gru 14:45