matematykaszkolna.pl
Kuba: w tym ostatnim myślę, że powinieneś zacząć od dodawania tzn. mnożenia, a zacząłeś od odejmowania, popraw jeżeli się mylę.
7 lis 14:24
Jakub: Gdyby tam był nawias, czyli log27−(log23+log26), to miałbyś rację. Tak jednak nie jest. Nie mogę do log23 dodać log26, ponieważ przy log23 stoi minus i on ma pierwszeństwo. Pierwszeństwo ma ponieważ jest to w rzeczywistości mnożenie −log23 = (−1) * log23. Muszę więc coś z tym minusem zrobić na początku, więc najlepiej policzyć najpierw log27−log23.
7 lis 15:30
basiek: podziwiam Pana,co więcej nie wiem czy tu mozna, ale serdecznie dziękuje za notke o logarytmach zaraz biore sie za zadania a wzory przepisałam sobie. Dziękuje raz jeszcze emotkaemotka
12 gru 19:45
anonim: Mam do Pana pytanie co do kolejności wykonywania działań. Wszędzie piszą że działania równoważne wykonuje się od lewej do prawej strony. Tak też Pan tutaj uczynił i wynik jest prawidłowy. Na podstawie drugiego przykładu, nieco przewrotnie wykonałem odejmowanie logarytmu a następnie dodawanie i wynik wyszedł ten sam. Więc to jest przypadek? Bo w trzecim przykładzie już tak nie było. Poza tym wykonując zwyczajne dodawanie nie zawsze stosuje się zasadę od lewej do prawej a wyniki wychodzą prawidłowe np. 10+19−9=20 Więc jak to wszystko działa Czy tylko przy dodawaniu można odpuścić sobie tą zasadę? Przecież mnożąc ułamki też to pomijamy np. 12 * 15 * 83 * 51
9 sie 12:57
Jakub: Działania równoważnie faktycznie się wykonuje zazwyczaj od lewej do prawej. Jednak nie jest to obowiązkowe Możesz w dowolnej kolejności dodawać i odejmować. Dla porządku jednak robię zazwyczaj od lewej do prawej. Domyślam się, że w trzecim przykładzie zrobiłeś tak log27 − log23 + log26 = log27 − log218 = itd. To jest błąd. Minus przy log23 nie obejmuje też log26. Zrobiłeś to jakby był nawias log27 − (log23 + log26) a tak nie jest. W tym wypadku najlepiej robić po kolei od lewej do prawej. Można nie po kolei, ale tak będzie bardziej skomplikowanie, więc po co sobie utrudniać życie.
22 sie 02:04
anonim: Rozumiem, Pan jednak zna się na rzeczy emotka
22 sie 17:01