matematykaszkolna.pl
Karol: Liczyłem wiele razy i moim zdaniem w rozwiązaniu jest błąd. Zobacz prosze, bo jestem bardzo ciekaw. A więc w liczniku w rozwiązaniu powinno być: −x6 + 4x5+10x4−10x3−47x2−3 Moj mail to karol218@op.pl Pozdrawiam
9 gru 12:57
Jakub: Napisałem rozwiązanie krok po kroku. Napisz mi, gdzie według ciebie zrobiłem błąd.
9 gru 15:45
Krzysiek: ja chba się zgdze z kolegą Karolem bo otrzymałem ten sam wynik
21 sty 09:32
Jakub: Przeliczyłem to jeszcze raz i faktycznie wyszło w mianowniku −x6 + 4x5 + 10x4 − 10x3 − 47x2 − 3. Dzięki. Już poprawiłem.
21 sty 16:08
co: Liczyłem do zadanie w ten sposób, że najpierw funkcję zamieniłem na
 x3−2x2+3 

i zacząłem od policzenia pochodnej jako pochodnej ilorazu i
 x4+5x3+x 
wyszło mi w mianowniku wyrażenie (x4+5x3+x)2 co moim zdaniem daje ostatecznie wartość bezwzględną |x4+5x3+x|. Kto wskaże mi błąd w moim rozumowaniu?
22 lut 19:14
Mariusz: A czy to że z 1/2pierwiastki z tego wyrażenia zostaje 1/2 x ten pierwiastek to nie jest błąd? według mnie powinno byc 1/2 razy 1/pierwiastek? Czyli ten pierwiastek zostaje w mianowniku a w liczniku zostaje 1
23 lut 14:53
Jakub: Zauważ, że to wyrażenie jest obrócone. To jest coś takiego
1 1 b 

=

*

2*ab 2 a 
23 lut 22:04
Mariusz: O tak przepraszam zwracam honor twoja racjaemotka sorry za zawracanie głowy
25 lut 13:18
Piotrek: Powinno być − 43 x2 zamiast −472.
14 wrz 10:53
David: jednego nie potrafię zrozumieć.. czemu tu jest zastosowane mnożenie i wzór na iloczyn a nie na iloraz? ({(x3−2x2+3)/(x3+5x3+x)}) mając taką pochodną najpierw pierwiastkujemy i to rozumie oczywiście, ale czemu użyte mnożenie? Wytłumaczył by mi ktoś?
4 sty 17:16
Jakub:
 x3−2x2+3 
Jakie mnożenie? Przecież liczę pochodną

ze wzoru na pochodną ilorazu.
 x4+5x3+x 
6 sty 23:23
Frugo: Robię te zadania w ten sposób (x³ − 2x² + 3) / (x⁴ + 5x³ + x) = (x³ − 2x² + 3)12 * (x⁴ + 5x³ + x)−12 I potem ze wzoru na mnożenie robię dalej zadanie, przez co wynik wychodzi mi w zupełnie innej formie (dwa czynniki z plusem pomiędzy nimi, niekoniecznie w postaci ułamkowej) Czy robię coś źle czy po przekształceniach wyszło by mi to samo co u ciebie?
21 mar 12:58
Jakub: Trudno mi powiedzieć co robisz źle, bo nie widziałem twoich obliczeń. Jednak jak najbardziej możesz tak robić. Zamieniłeś iloraz na iloczyn potęg i pewnie skorzystałeś ze wzoru na pochodną iloczynu. Tak możesz liczyć i wynik powinien wyjść taki sam jak mój. Możliwe, że twój wynik nie przypomina mojego i wymaga trochę pracy, aby doprowadzić go do takiej samej postaci jak mój. Niekoniecznie to jest potrzebne, bo postać mojego wyniku nie jest jedyną prawidłową. Jednak jak chcesz sprawdzić, czy otrzymałeś taki sam wynik jak mój, to trzeba włożyć trochę pracy w jego przekształcanie.
1 cze 10:44