matematykaszkolna.pl
plor: nie wystarczy jak zostawi się wynik po 4 =
4 lis 15:43
student z polibudy: ja właśnie też zostawiłbym po 4=, ale poczekamy na odpowiedź, o ile się doczekamy
5 sty 13:44
Jakub: To moje przekształcanie końcowego wyniku nie jest konieczne. W matematyce jednak się liczy hmm elegancja rozwiązania. Tak więc staram się zawsze o jak najprostsze wyniki.
5 sty 15:49
S.: Cześć. Czy można tą funkcję potraktować jako złożoną i w ten sposób rozwiązać?
19 cze 09:25
Jakub: Można na tą funkcję popatrzyć jak na funkcję złożoną z pierwiastka stopnia 7 i potęgi o wykładniku 3. Dla mnie jest to jednak trudniejszy sposób.
19 cze 13:36
warunkowicz: Bardzo stare posty, ale jak ktoś tutaj wpadnie, polecam robić tak jak Pan Jakub. Wiem, że to trywialny przypadek, ale na kołach i egzaminach będzie trzeba tak rozwiązywać zadanka, bo jak Pan/Pani profesor znajdzie uproszczenie wyniku, to będzie oznaczało to, że nie dokończyliście zadania i stracicie część punktów, czasami za całe zadanie .
18 kwi 20:29
damianhhh: Czy istnieje taki wzór do tego typu zadań? Nie jest raczej zbyt przydatny, bo zastosowanie znalazłby w naprawdę wąskim gronie zadań, ale pytam tylko z ciekawości, czy to, co wymyśliłem, już istnieje i czy w ogóle jest prawdziwe? emotka
  n  
f'(x) = (pc{xn})' =

  cpc{x|c−n|}  
Nie potrafię tego napisać na tej stronie (w przykładach jest nieco wyraźniej, ale nadal nie wyświetla wartości bezwzględnej jako potęgi). Spróbuję opisać to słownie: funkcja = pierwiastek stopnia C z Xn pochodna funkcji = pochodna pierwiastka stopnia C z Xn = N przez (C*pierwiastek stopnia C z X podniesionego do potęgi wyrażonej wartością bezwzględną z C odjąć N) np. :
  3   3  
(7x3)' =

=

  7 7x|7−3|   7 7x4  
  2   2  
(3x2)' =

=

  3 3x|3−2|   3 3x  
  3   3  
(x3)' =

=

  2 x|2−3|   2 x  
  7   7  
(3x7)' =

=

  3 3x |3−7|   3 3x4  
16 maj 17:22
Jakub: Twój wzór nie jest prawdziwy, co udowodnię na przykładzie, który zamieściłeś. (x3)' = x32 = 32x32 − 1 = 32x12 = 32x To jednak co innego niż otrzymałeś. Analogicznie można wyprowadzić wzór podobny do twojego. (nxk)' = (xkn)' = kn*xkn − 1 = = kn*xk − nn = knnxk − n Ostatecznie (nxk)' = knnxk − n Trochę podobny do twojego, ale jednak nie to samo.
21 maj 18:46
damianhhh: Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się, że Twój wzór nie różni się niczym od mojego, poza brakiem wartości bezwzględnej z różnicy potęgi "x". Napisałem to bardzo nieczytelnie, więc coś mogło umknąć, a usytuowanie kreski ułamkowej w tym wypadku nie ma większego znaczenia. W przykładzie, którym się posłużyłeś, wynik wyszedł ten sam jak u mnie, ale gdybyś posłużył się przykładem 3x2 lub przykładem z tego zadania, to w wyniku "x" byłoby podniesione do ujemnej potęgi, a to nieprawda. Wcześniej sam doszedłem do takiego samego wzoru, ale miałem właśnie problem z tą potęgą, dlatego uznałem, że prawidłowe będzie podniesienie "x" do wartości bezwzględnej różnicy "k−n" (używając oznaczeń z Twojego wzoru).
23 maj 13:29
damianhhh: Ah, przepraszam, kreska ułamkowa jednak ma znaczenie. emotka Dobrze myślałem, ale nie potrafiłem tego poprawnie zapisać. emotka
23 maj 13:57
Jakub: Mój wzór można przerobić na postać z ułamkiem.
 k 1 k 
knnxk−n = knnx−(n−k) =

*

=

 n nxn−k nnxn−k 
To jest twój wzór tylko bez wartości bezwzględnej. Zamiast ,,c'' dałem ,,n'', a zamiast ,,n'' u ciebie dałem ,,k''. Powodem jest to, że pierwiastek n−tego stopnia, akurat tutaj się da zapisać np. n2. Stopnia c−tego już nie. Ty dodajesz jeszcze wartość bezwzględną. Nie ma takiej potrzeby np. jak masz 3x−2. Podnoszenie do ujemnego wykładnika potęgi nie powoduje, że otrzymasz ujemne liczby pod pierwiastkiem np. 38−2 = 3164 = 14. Podsumowując, twój wzór będzie prawdziwy, jak z niego usuniesz wartość bezwzględną.
23 maj 14:36
damianhhh: Tak, zgadza się, moja niewiedza dotyczyła po prostu odwracania ułamków, gdy x pod pierwiastkiem jest podniesione do ujemnej potęgi. Doszedłem przy okazji do jeszcze jednego i chyba jeszcze mniej przydatnego wzoru:
 a −akn 
(

)' =

, bo
 nxk nxk+n 
 a 
(

)' = ax−kn = (−kn)ax−kn−1 = (−kn)ax−k−nn =
 nxk 
 −akn 
(−kn)ax−{k+n}n =

 nxk+n 
Ale to naprawdę mało istotne, z pewnością jest tutaj wiele osób bardziej potrzebujących pomocy w tym momencie, ja tylko sobie kombinuję po maturze. emotka Jeśli można, to prosiłbym jedynie o dopisanie do listy przykładów pierwiastka stopnia oznaczonego dowolną literą.
23 maj 16:19
damianhhh Ten Wzor: n f'(x) = (pc{xn})' = cpc{x|c−n|} Ten wzór jest prawie dobry. tylko bez wartosci bezwzglednej powinno byc dobrze. (√x3)' =3/2 √x|2−3|=3/2 √x i jak wartosci bezwzglednej nie byłoby to wtedy 2−3=−1 i wtedy /x wyladuje na gorze tutaj ma byc pierwiastek 3 stopnia a nie 3 przed (3√x7)=7/3 3√x |3−7|=7/3 3√x4 i tutaj pomyliles 3 z 7 bo to powinno byc 7/3=2 1/3 wtedy jest 1−3 to masz do −2
26 paź 21:44