matematykaszkolna.pl
Bartek: dlaczego na wykresie jest zaznaczony punkt (0,2)?
2 kwi 18:21
Jakub: Punkt o współrzędnych (0,2) nie należy do wykresu. Tam jest niezamalowane kółko, które właśnie to oznacza.
7 kwi 17:48
wegierka: a jesli by sie tego punktu nie zaznaczylo wogole to bylo by zle? jesli bym np nie przedluzala tej kreski od punktu (1,3)
20 lis 16:10
Kwachu: Węgierka, więc wtedy zaczynasz rysować wykres od argumentu 1, a co z argumentami z przedziału (0;1)? Co z argumentami 0,5; 025 itd? rzeba rysować, w tym przypadku od 0, i wtedy jes kółko niezamalowane.
2 kwi 22:43
Natalia: nie rozumie tych funkcji, skąd mam wiedzieć jakie argumenty wybrać żeby obliczyć wartości i sporządzić wykres
2 maj 16:39
Jakub: Dla x≤0 wybierasz liczby ujemne (jakiekolwiek) i dla nich liczysz wartości y ze wzoru y=3x−1. Dla x>0 wybierasz liczby dodatnie (jakiekolwiek) i dla nich liczysz wartości y ze wzoru y=x+2.
2 maj 16:59
iwona: rysunekA czy mogę połączyć te punkty? Wybrałam dla f(x)=3x−1 argumenty −1, −2 i 0, a dla drugiej funkcji argumenty 1, 2 i 3. Wyszło mi mniej więcej coś takiego. Czy jest to poprawne?
5 lis 16:20
Jakub: Weź jeszcze x=0,5; x=0,2; i zobaczysz, że dla x>0 wykres dochodzi do (0,2) na osi OY.
5 lis 16:39
kkkasiula: dokładnie tak a przy (0,2) jest otwarte więc jest dobrze
4 kwi 15:59
Kuna: Ale czemu akurat 0,2? 0,1 też jest większe od 0 więc czemu nie może byc x=0,1?
30 kwi 16:16
natka: nie rozumiem jak ty to obliczasz
9 cze 14:08
Gustlik: rysunekWymyśliłem sposób, jak zobrazować taką funkcję daną układem wzorów. Rysuję przedziały podane jako założenia we wzorze i na nich piszę właściwy wzór funkcji. Z takiego rysunku uczeń lepiej widzi, że dla x≤0 liczymy wzorem 3x−1, a dla x>0 − wzorem x+2. Łatwo też znaleźć np. miejsce zerowe takiej funkcji i sprawdzić, czy ono istnieje. Po prostu przyrównujemy oba wzory do 0, rozwiązujemy otrzymane równania, a wyniki muszą się znaleźć w przedziale właściwym dla danego wzoru. Np. 3x−1=0 3x=1
 1 
x=

− zaznaczamy je na osi i widzimy, że to miejsce zerowe leży poza przedziałem, w
 3 
którym określony jest ten wzór, a więc nie ma tego miejsca zerowego. x+2=0 x=−2 − − zaznaczamy na osi i widzimy, że to miejsce zerowe równiez leży poza przedziałem określonym dla tego wzoru, a wiec funkcja nie ma miejsc zerowych.
24 sie 01:54
pizdu: i na o to .................
6 sty 13:03