matematykaszkolna.pl
Maniek: Czyli jeżeli byłaby nierówność x2<−3 wtedy uzasadnieniem bedzie że każda liczba dodatnia podniesiona do kwadratu jest większa od −3 więc rozwiązaniem takiego równania będzie x=zbiór pusty. czy się myle?
15 maj 20:44
Mała Mi: Mylisz się, rozwiązaniem tego równania będzie x ∊ R, czyli wszystkie liczby rzeczywiste.
30 lis 19:50
Adam.S: Nie, Maniek nie myli się bo znak jest zmieniony i wtedy będzie zbiór pusty
5 mar 21:09
dawid: No wlasnie jak to jest? Ja napisalbym ze jest brak rozwiązania. nie ma liczby, która podniesiona do kwadratu da −3... Jakubie pomoz
13 kwi 15:58
Jakub: Nierówność x2 < − 3 oznacza, że szukam liczb, które podniesione do kwadratu dają wynik mniejszy od −3. Takich liczb nie ma, ponieważ dowolna liczba rzeczywista podniesiona do kwadratu daje wynik dodatni lub równy zero. Na pewno nie mniejszy od −3. Odp. Nierówność x2 < − 3 nie ma rozwiązania.
13 kwi 16:12
dawid: no wlasnie. nie ma rozwiazania. czyli zapis ze rozwiazaniem sa wszystkie liczby R jest błędny, prawda?
13 kwi 19:30
Jakub: Ale ja piszę o nierówności x2 < −3, o której pisali Maniek, Mała Mi i Adam. Myślałem, że Ty Dawid też o nią pytasz. W zadaniu na poprzedniej stronie jest nierówność x2 > −3 i moja odpowiedź jest prawidłowa. Dawid nie myl równania z nierównością. Jak masz x2 > −3, to szukasz liczb, które podniesione do kwadratu są WIĘKSZE od −3, a nie równe. Jak podstawisz kilka przykładowych liczb za x, to zobaczysz, że kwadrat wszystkich liczb jest większy od −3.
13 kwi 20:20
dawid: emotkaNo tak... Przepraszam, moj bład... licze caly dzien zadania i mi mozg lasuje juz chyba emotka. Dziekuje Jakubie
13 kwi 23:41
jakisuzytkownik: A mi w końcowej fazie wyszło x∊ (−;−3)∪(3;). Czy takie rozwiązanie też jest prawidłowe?
13 sie 23:12
Jakub: To nie jest dobre rozwiązanie. Twoje rozwiązanie nie uwzględnia np. x = 1. Sam zobacz, że 1 spełnia nierówność x2 > −3. Prawidłowe rozwiązanie, to wszystkie liczby rzeczywiste. W ogóle nie powinieneś otrzymać x1=−3 i x2=3.
15 sie 18:30