matematykaszkolna.pl
rikow: witam to zadanie wydaje mi się źle wyliczone, ponieważ przy redukcji ułamka pozbyto się tylko mianownika. a licznik pozostał bez zmian. pozdrawiam rikow
15 cze 22:49
Jakub: Wyrażenie wymierne jest równe zero, gdy licznik tego wyrażenia jest równy zero. Dlatego w pewnym momencie przyrównałem licznik do zera. Mianownik nie ma znaczenie, ponieważ nie istnieje mianownik, dla którego wyrażenie wymierne jest równe zero. W ten sposób rozwiązuje się równania wymierne. Jak masz po prawej stronie zero, to szukasz tylko dla jakiego x licznik jest równy zero.
15 cze 23:29
Ola: nie rozumiem tego mnożenia przez 5 i (3−2x) co jest zaznaczone na zielono ...emotka o co w tym chodzi ? Proszę o pomoc emotka
27 lip 18:10
Jakub: Sprowadzam w ten sposób do wspólnego mianownika. Pierwszy ułamek rozszerzam mnożąc licznik i mianownik przez 5. Drugi ułamek rozszerzam mnożąc licznik i mianownik przez 3−2x. W ten sposób otrzymuję dwa ułamki o równych mianownikach i mogę je odjąć (odejmując liczniki).
27 lip 19:50
Revan: Czy w każdym równaniu można skorzystać z proporcjonalności?
5 mar 20:00
Gabi P.: Z proporcji szybciej o wiele idzie emotka
17 mar 22:47
AzU: rownanie te wystarczy pomnożyć na krzyż i tez rozwiązanie pięknie wychodzi . Dla tego zadania X = 14 po pomnozeniu mamy zapis 20−5x = 6 − 4x x przenosimy na lewo cyfre na prawo 5x = 4x = 20−6 (1) x = 14 / : (1x) x= 14.
11 mar 22:26
Jakub: Zgadza się AzU. Twój sposób jest prostszy. Ja robię dłuższym sposobem, bo nierówności wymierne nie da się już mnożyć na krzyż. Chcę rozwiązywać równania i nierówności wymierne jednym sposobem.
13 mar 14:20
arek: Nie rozumiem tego co.zrobiłeś Azu w 20−5x=6−4x Wyszło ci 5x−4x=20−6 gdzie ci uciekłΔo ten minus między 20 a 5x czemu go przezuciles no za 5x!
14 gru 22:19