matematykaszkolna.pl
olga : na krzyż można to policzyć?
21 kwi 19:01
Jakub: Można. Tylko nie zapomnij wyznaczyć dziedziny.
23 kwi 17:51
olga : dziekuje emotka
24 kwi 15:49
Skizzo: dlaczego to nie wychodzi kiedy pomnioze przez ( 2x + 1 )2 obustronnie nie rozumiem tego
8 mar 19:17
Jakub: Dlaczego mnożysz przez kwadrat z (2x+1)? Wystarczy pomnożyć przez samo 2x+1. Zresztą jak napiszesz dziedzinę x∊R\{−12}, to powinno wyjść bez względu na to, czy mnożysz przez (2x+1), czy przez (2x+1)2. Musisz robić jakiś błąd w obliczeniach.
8 mar 20:10
Piotr: a mi wyszlo x=3 dlatego ze w momencie kiedy jest ułamek 1*(2x+1)2(2x+1) to wpisałem od razu ze mianownik jest to 2x+1 tym samym dalej napisałem 6−2x+1 zamiast jak tutaj jest podane 6−(2x+1)
6 gru 19:30
Jakub: Minus przed ułamkiem dotyczy całego ułamka. Ułamki o wspólnych mianownikach odejmujemy przez odjęcie ich liczników, CAŁYCH liczników. Ty odjąłeś tylko 2x, a powinieneś całe 2x+1. Dlatego dałem 2x+1 w nawias, aby było widać, że odejmuję cały licznik.
7 gru 16:38
Piotr: aj faktycznie racjaemotka zmiana kazdego znaku w całym liczniku, rozumiem i dziekiemotka pozdrawiam
7 gru 23:07
jakisuzytkwownik: Czemu raz jest znak równości, a raz różne od zera w wyznaczaniu dziedziny? Po czym mam poznać, kiedy mam napisać jedno, a kiedy drugie?
16 sie 18:13
Jakub: Powodem jest to, że rozwiązywałem te zadania w różnych okresach czasu. Kiedyś pisałem różne od zera. Teraz szukam dla jakich x mianownik jest równy zero i te liczby wyrzucam z dziedziny. Muszę wreszcie to poprawić, aby było wszędzie jednakowo. Oba zapisy są jednak poprawne.
16 sie 20:16