matematykaszkolna.pl
x: dlaczego trzeba wziąć S do sześcianu i V do kwadratu?
4 lis 12:51
Jakub:
 H 
Tylko wtedy otrzymam

po skróceniu pozostałych wyrazów, a z tego już blisko do
 r 
 H 
tgα =

 2r 
Przy innych potęgach, zawsze zostawała jakaś niepotrzebna litera H lub r. Te potęgi dobrałem metodą prób i błędów.
7 lis 17:47
Miron: uu.. słabo wyjaśnione zadanie , Lepiej je zastąpić jakimś innym bardziej zrozumiałym dla potomnych emotka
21 lis 21:22
ona: czemu tam jest podniesione do 3 i do 2
26 sty 19:21
Jakub:
 H 
Próbowałem różnych potęg i tylko S3 i V2 dawało w dzieleniu

, a to mi jest potrzebne
 r 
do wyliczania tgα.
26 sty 21:16
isaak: kurcze ciężkie do ogarnięcia to zadanie emotka
8 lut 19:42
Lonek: Ja to zrobiłem trochę inaczej, nie podnosiłem H i S do kwadratu czy sześcianu. V=πr2H S=2π rH więc: r= Vπ H (wyznaczone z objętości) r= S2πH ( z to z pola) porównuję te 'r' i wychodzi mi z tego gotowe V, pozwolę sobie już nie pisać tych obliczeń, mam: V= S24πH z tego wyznaczam H: H= s24πH mam już H, potrzebuję jeszcze r wcześniej miałem: r= S2πH zamiast H podstawiam to, co teraz mi wyszło: r= 2VS jak już wiadomo tg=H2r tg= 4VSS24πV}=u {S316V2π mam nadzieję, że ktoś to zrozumiałemotka nie twierdzę, że to sposób lepszy, każdy prowadzący do wyniku prawidłowego jest dobry, ale chciałbym, żeby to pomogło tym, którzy nie rozumieją rozwiązania autora.
27 kwi 21:52
Lonek: coś u mnie nie widać dobrze tej ostatniej linijki, błąd gdzieś chyba w edycji miałem, jeszcze raz: tg= 4VS / S24πH tg= S316V2π
27 kwi 21:57
Jakub: Dobry sposób tylko w zapisie dwie pomyłki. Powinno być: 1. z tego wyznaczam H:
 s2 
H=

 4πV 
2. tgα = H2r = S24πV / 4VS = = S24πV * S4V = S316πV2 Jednak sam pomysł sprytny emotka
27 kwi 22:50
KKK: ja zrobiłem w jeszcze inny sposób, ze wzoru na V wyliczyłem d, podstawiając za r do wzoru d/2. tgL=H/d, podstawiłem za d to co mi wyszło wcześniej i wyszedł mi taki wynik: pierwiastek z πH3/2V, czy to tez jest prawidłowe rozwiązanie?
18 lis 16:50
anon: Trudne to zadanie, nie wiem nawet co powinno być wynikiem tego zadania. Czy chodzi tutaj o to, aby zniknęły wszystkie niewiadome, i aby w w wyniku końcowym znajdowało się S i V? bo jeżeli nie to równie dobrze mógłbym pod h i r podstawić przekształcone wzory na objętość i pole boczne, ale jak mniemam nie byłby to końcowy wynik, natomiast nie za bardzo rozumiem co powinno być tym końcowym wynikiem.
6 kwi 21:30
Jakub: W treści zadania masz podane, że objętość jest równa V a pole powierzchni bocznej S. Te dwie litery V i S traktujesz jako dane i za pomocą nich wyrażasz szukany tangens. W rozwiązaniu nie mogę się znaleźć litery np. r, H, d. Mogą się znaleźć tylko V, S, liczby i stałe np. π.
6 kwi 22:02