matematykaszkolna.pl
czakalaka: Można rozwiązać zadanie z takim poleceniem wzorem (x2−x1)(y−y1)=(y2−y1)(x−x1) ? emotka
17 sty 16:39
Jakub: Oczywiście można. Wyjdzie ten sam wynik. Jednak polecenie zadania narzuca nam sposób rozwiązywania.
22 sty 20:15
megan: dlaczego jak mamy końcowe rozwiązania równania − 9 = −3 i później pod tym mamy dalej rozwiązanie −3 = −9 to nie powinno być tak że 3=9 ? bo jak widziałam inne zadania to było że jak na drugą stronę przerzucamy to zmieniamy znak a tu nie zmieniamy? myślałam że będzie 3a=9 ...
23 kwi 19:43
Jakub: Ty masz racje i ja mam racje. Twoje rozumowanie. Masz równanie −9 = −3a Jak prawą stronę przeniesiesz na lewo, zmieniając oczywiście znak, to masz po lewej 3a. Jak lewą stronę przeniesiesz na prawo, zmieniając oczywiście znak, to masz po prawej 9. Ostatecznie otrzymujesz 3a = 9 Moje rozumowanie. Mam równanie −9 = −3a Równanie to znaczy, że lewa strona równa się prawej. Jak zapiszę to odwrotnie, to się w równaniu nic nie zmienia, tylko jest zapisane odwrotnie. −3a = −9 Po prostu jak −9 równa się −3a, to oznacza to też, że −3a równa się −9. Kolejność tego stwierdzenia nie jest ważna. Oba sposoby są dobre, bo zgodne z regułami matematyki i prowadzą do poprawnego wyniku. Jak wolisz robić swoim sposobem, to rób. Jest prawidłowy.
23 kwi 20:29