matematykaszkolna.pl
GoHa: jakim cudem z 1/sinx*cosx zrobiło się 2/2sinx*cosx ?
25 sie 12:40
Jakub: Po prostu pomnożyłem licznik i mianownik przez 2. To się nazywa rozszerzanie ułamka, czyli przeciwieństwo skracania ułamka. Można tak mnożyć, tak samo jak można dzielić licznik i mianownik przez tą samą liczbę. Zrobiłem tak, ponieważ zobaczyłem sinx*cosx, od razu mi się skojarzyło ze wzorem sin2x = 2sinx * cosx. Pomnożyłem więc licznik i mianownik przez 2 i zwinąłem 2sinx * cosx do sin2x, zastanawiając się czy to coś da. Jak widać dało ...
25 sie 15:40
essh: hmm... a czemu nie można by od momentu w którym mamy : 1cosxsinx=4sin2x pociągnąć tego w ten sposób: 1cosxsinx=4*2sinxcosx 1cosxsinx=8cosxsinx |*cosxsinx 1=8cos2xsin2x 1=8cos2x(1−cos2x) 1=8cos2x−8cos4x podstawić zmienna t=cos2x itd... tylko, że wychodzą jakies... czary mary matkooo znowu ta trygonometria mnie gnębi xD
1 maj 23:44
Totalq: Dokładnie Mam równanie 8t2−8t+1=0, tyle, że z tego równania nic sensownego nie wychodzi. Co z tym zrobić?
10 sty 17:02
Grzegorz: essh, Totalq − Mi również wyszło równanie 8t2−8t+1=0 − sknociłem coś po drodze czy jestem na dobrej drodze? emotka
15 lip 13:06
Grzegorz: Dobra, już wiem co zrobić jak komuś wychodzi 8t2−8t+1=0 (ja za t mam sin2(x), a nie cos2(x)): trzeba przekształcić to na wersję sin2(2x), bo to upraszcza wynik i wychodzi 1/2 zamiast czegoś brzydszego (tak jak ma Jakub). Wzór jest sin(2x) = 2sin(x)cos(x) − musimy go jeszcze podnieść obustronnie do kwadratu, potem podstawić za sin2(x) nasz wynik, a cos2(x) zamienić z jedynki trygonometrycznej na 1−sin2(x). Co ciekawe na początku ze wzoru 8t2−8t+1=0 dostaliśmy dwa wyniki, jeden z plusem, a drugi z minusem, jednak nieważne którego użyjemy, i tak dostaniemy 1/2. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem jasno. emotka Jeśli się mylę, proszę by ktoś mnie poprawił. emotka
15 lip 16:59
Grzegorz: Poprawka − wygląda na to (z moich obliczeń), że akurat w tym przypadku nie ma znaczenia czy za t podstawimy cos2(x) czy sin2(x) − wyjdzie na to samo.
15 lip 17:14
Rafio: To jest matematyka, układając równanie kwadratowe wyjdzie ten sam wynik. Tylko liczby nie wychodzą "ładne".
 2−2 2+2 
Dla przykładu otrzymam sin2x =

lub sin2x =

.
 4 4 
Po spierwiastkowaniu otrzymam wyrażenia, z których na pierwszy rzut oka nie odczyta się miary łukowej.
 1 − cos2x 
Poradziłem sobie korzystając z wzorów sin2x =

lub
 2 
 1+cos2x 
cos2x =

jeśli ułożyliśmy równanie kwadratowe z cosinusów.
 2 
1 lut 01:55