matematykaszkolna.pl
qqq: Nie rozumiem ostatniego wzoru. Skoro wszędzie jest ' (prim), to dlaczego P(A) jest "normalne", bez ' ?
15 lis 17:19
Jotto: Ponieważ P(A') jest podane w treści zadania, a w pytaniu chodzi o obliczenie P(A), P(B') oraz P(AuB')
16 lis 12:48
borkororko: skąd wyszło że P(A∪B') = 3/7
7 gru 16:08
Jakub: Po prostu napisałem P(A∪B') i dalej policzyłem ze wzoru na prawdopodobieństwo sumy zbiorów. Kliknij "ostatniej własności prawdopodobieństwa" na poprzedniej stronie.
7 gru 18:25
BigDeal: Witam, czy jest to możliwe, żeby prawdopodobieństwo zbioru wspólnego P(A∩B`) było większe niż prawdopodobieństw zioru P(B`)? P(A∩B`)=3/7 > P(B`)=1/7. To jest nie logiczne!
9 kwi 23:00
Jakub: Dokładnie. To jest nielogiczne! Prawdopodobieństwa części wspólnej nie może być większe niż prawdopodobieństwo poszczególnych zbiorów. Trafna uwaga BigDeal. Coś mi się pomieszało przy doborze liczb. Już poprawiłem na inne. Dzięki.
10 kwi 00:04
Gustlik: rysunekDane:
 3 4 
P(A')=

⇒ P(A)=

 7 7 
 2 
P(A∩B')=

 7 
Liczę iloczyn:
 4 2 2 
P(A∩B)=P(A)−P(A∩B')=


=

 7 7 7 
Liczę sumę:
 4 4 2 6 
P(AUB)=P(A)+P(B)−P(A∩B)=

+


=

 7 7 7 7 
Nanoszę te prawdopodobieństwa na diagram. Liczę P(AUB') (kolor strzałek zielony
 4 1 5 
P(AUB')=

+

=

 7 7 7 
Reszta obliczen tak jak zrobił Jakub.
3 gru 02:18
Marcin: Mam podany wzór: A∩B' =A − B
 4 4 2 
Wtedy: P(A∩B') = P(A) − P(B) =


= 0 , a nie

 7 7 7 
Zastosowanie tego wzoru jest nieprawidłowe?
20 sty 22:47
anon: Nie rozumiem czemu w przypadku ostatniego podpunktu nie może być: P(A∪B') = P(A) + P(B)
8 kwi 00:01
Jakub: Dlaczego chcesz dać P(AuB') = P(A) + P(B)? Z którego wzoru na 1018 korzystasz?
8 kwi 00:05
sergi: Mam pytanie, czy rozwiązania, które proponuje Gustlik są pełnoprawnymi rozwiązaniami na maturze? Dostaję sprzeczne informację, nauczycielka w szkole mówi, że nie będzie za to maxa na maturze, natomiast kolega na studiach i jak widać Gustlik są zdania, że będzie maksymalna ilość punktów. Jak z tym jest ?
8 kwi 19:34
Jakub: Nikt Ci tego nie zagwarantuje. Pewnie rozwiązania Gustlika nie ma w schemacie rozwiązań zadań maturalnych. Jednak jest wytyczna dla sprawdzających, że każde logiczne rozwiązanie prowadzące do prawidłowego wyniku, powinno być ocenione na max punktów. Nawet jak nie ma takiego rozwiązania w schemacie rozwiązań. No i teraz pytanie, czy Twoja matura trafi do sprawdzającego, który jest na tyle inteligentny i chętny, aby zrozumieć Twoje niestandardowe rozwiązanie? Teoretycznie, sprawdzający są dobierani z doświadczonych nauczycieli, w praktyce różnie to bywa. Gwarancji nie masz i nikt ci jej nie da.
9 kwi 17:11