matematykaszkolna.pl
Pawel: Czy nie prościej jest wywnioskować że skoro prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej to
 3 

czyli |Ω|=7 , |A|=3 to ilość białych kul jest równa 3 tak wieć 7−3=4 ←ilość czarnych
 7 
kul..emotka po co tyle liczyć?
2 gru 13:17
Jakub: A skąd wiesz Paweł, że wszystkich kul nie jest np. 14 a białych 6? Prawdopodobieństwo też wtedy wychodzi 37. P(A) = 614 = 37. Tego się po prostu nie wie na początku i dlatego trzeba na literach liczyć.
2 gru 22:40
marchewka: no a nie można zrobić tego metodą drzeka i wtedy widać z rozpisywania i podpisywania prawdopodobieństw,iż 7 kul jest razem i licznik=3 to kule białe?
15 mar 21:53
Robert: Ja też się dziwie czemu tyle obliczeń. Narysowałem pudełko z kulami i rozpisalem tak jak paweł z definicji ze pstwo wylosowania kuli czarnej to 1−3/7 = 4/7 Fakt moze byc n*7 kul w pudełku, ale jesli ułozymy proste rownanie do tego co napisalem, ze po dodaniu jednej białej mamy polowe kul to musimy dodac 1 kule do omegi i ladnie wychodzi.
8 kwi 15:22
Jakub: Może napisz całe swoje rozwiązanie. To n*7 ma sens i może faktycznie trochę uprościć rozwiązanie. Jednak mój sposób nie jest wcale długi. Większość to rozwiązywanie układu równań.
8 kwi 16:12
sdf: zgadzam się z Panem Jakubem... Cięzko wywnioskowac na początku ile jest tych kul. Na pierwszy rzut oka widac, ze są 3.... Ale przecież może byc ich 300/700 co po skróceniu tez daje 3/7
7 maj 10:27
cfc: Kul białych jest x, kul czarnych jest x +1 ( dlatego że jażeli dodamy jedną białą to musi byc ich tyle samo!) mamy wtedy równanie : 3/7 = x/(2x+1) >> 6x + 3 = 7x >> x = 3 POZDRO!
24 mar 21:14
Olek: Nie ma to jak układ równań z dwiema niewiadomymi, ale czasami warto jednak trochę pomyśleć:
3n+1 1 

=

7n+1 2 
po przekształceniach: n=1 białe: 3*1=3 czarne: 7*1−3=4
25 lis 23:49
Jakub: Twoje rozwiązanie za pomocą jednego równania jest krótkie, ale jakbyś miał wyjaśnić, co z czego się bierze, to już by tak krótkie nie było.
3 

− początkowe prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej
7 
3n − liczba kul białych 7n − liczba kul czarnych 3n + 1 − liczba kul białych po dołożeniu jednej 7n + 1 − liczba kul czarnych po dołożeniu jednej
3n + 1 1 

=

7n + 1 2 
30 lis 12:28