matematykaszkolna.pl
FKS_1939: Iloraz ciągu ........ dzieląc dowolny wyraz ciągu przez jego poprzednik. a1=4 , a a2=4q q=4q/4 i wychodzi q=q zamiast q=3 dlaczego
4 maj 13:27
Jakub: Na początku oznaczam sobie iloraz ciągu geometrycznego przez "q", następnie wykorzystuję go do napisania trzech początkowych wyrazów ciągu geometrycznego 4, 4q, 4q2. Jeżeli w tym momencie wykonasz dzielenie 4qq to faktycznie otrzymasz tylko q. Wykorzystałeś tylko fakt, że ciąg geometryczny zaczyna się od liczby 4. Takich ciągów jest nieskończenie wiele np. 4, 8, 16, ,,, lub 4, 2, 1, 12, ... lub 4, 12, 36, ... itd. Jeżeli jest nieskończenie wiele, to nie może wyjść jakieś konkretne q np. q=3. Musisz użyć jakieś dodatkowej danej z treści zadania. Ja wykorzystałem to, że czwarty wyraz tego ciągu to 108. Wniosek na przyszłość. Jak wyjdzie ci w jakimś zadaniu, taka nic nie mówiąca prawda, jak "q=q", zastanów się jakiej jeszcze nie użyłeś informacji z tekstu zadania i jej użyj.
4 maj 15:45
FKS_1939: ok. dzięki za wskazówkę
4 maj 16:15
Mmm: Jeśli wynik wychodzi mi dobry, ale zakładam, że 4 to pierwszy wyraz ciągu (a1), to czy robię błąd?
18 kwi 15:03
Jakub: Ja robię dokładnie tak samo, czyli zakładam, że pierwszy wyraz ciągu geometrycznego to 4.
18 kwi 16:47
Mmm: Dzięki jeszcze raz za odp!
18 kwi 17:02