matematykaszkolna.pl
Asia: Witam Cie Jakubie, bardzo pomocna jest Twoja stronka i gratuluję pomysłu. Znalazłam jednak na niej mały błąd: Nie wyznaczono dziedziny w tym przykładzie, czyli log12x>0 (zgodnie z warunkiem dla liczby b) więc x>1, Z tego wynika, że wynik x=12 nie należy do dziedziny , zatem równanie nie ma rozwiązań.. pozdrawiam.. ps. w żadnym z tych przykładów z podwójnym logarytmem nie wyznaczono dziedziny, więc proponuję to uzupełnić
19 maj 15:28
Jakub: Witam! Masz nierówność log12x > 0. Jej rozwiązaniem są x>0, a nie jak napisałaś większe o 1. Wynika to z definicji logarytmu. Logarytmować możemy każdą liczbę większą od 0. Tak więc rozwiązanie jest dobre. Dlaczego w tych zadaniach nie wyznaczam dziedziny? Dlatego, że to są zbyt proste równania. To po pierwsze. A po drugie i ważniejsze. Rozwiązując te równania, ja wprost korzystam z definicji. W tym przykładzie o którym piszesz, x wyznaczyłem tak x=(12)1=12 (potęga dodatniej podstawy nie może wyjść ujemna) Kiedy więc wyznaczać dziedzinę? Wtedy gdy masz po obu stronach logarytmy o tej samej podstawie i je opuszczasz. W takich przypadkach musisz mieć wyznaczoną dziedzinę. Powodzenia W ogóle w równaniach z logarytmami z dziedziną jest kłopot. Często jej wyznaczanie jest dłuższe niż rozwiązywanie równania.
19 maj 15:30
gbf: rysunek
18 paź 17:45
Margo: Właśnie chciałabym się zapytać gdzie autor wyznacza dziedzinę?
3 lut 19:43
Jakub: Napisałem już, dlaczego nie wyznaczam dziedziny.
3 lut 22:37
filip: w drugim przykładzie jest tak: x = 4 x = 2 Moim zdaniem to błąd, który przypadkowo wyszedł dobrze. a jeśli to jest świadome, to bardzo mylące i na pewno niepoprawne. powinno być: x = 4 x = 2 lub x = −2 (nie nalezy do dziedziny) ostatecznie: x=2
27 kwi 19:09
filip: PS Swietna strona, jedyna taka w necie, bardzo mi pomaga. Pozdrawiam emotka
27 kwi 19:14
Jakub: Wynikiem 4 jest tylko jedna liczba: 4 = 2 Nigdy pierwiastek z 4 nie może się równać −2. Chyba pomyliło ci się z rozwiązaniem równania x2=4. Wtedy faktycznie są dwie możliwe odpowiedzi 2 i −2. Zacytuję definicję pierwiastka wziętą z zestawu wzorów na maturę 2010: Pierwiastkiem arytmetycznym na stopnia n z liczby a≥0 nazywamy liczbę b≥0 taką, że bn=a. Jak widzisz, wynikiem pierwiastka może być tylko liczba dodatnia lub zero. Wszystkie wzory tutaj: http://www.cke.edu.pl/images/stories/09_MATURA_proba_mat/tablice.pdf
27 kwi 19:52
Mika: witam mam problem z jednym przykładem a mianowicie z tym: ln(lnx)=0 logarytmy rozumiem ale nie mam pojęcia o co chodzi w tym przekładzie... proszę wytłumaczcie mi to ale tak po ludzku...
11 wrz 20:28
Jakub: Korzystam z definicji logarytmu. W skrócie: jeżeli logab = c to b = ac. Zapis ln oznacza, że to jest logarytm naturalny (zobacz 217). Jest to skrót od loge. ln(lnx) = 0 loge(logex) = 0 logex = e0 (z definicji) logex = 1 x = e1 (znowu z definicji) x = e
13 wrz 18:26
Mika: dziękuje za pomocemotka stronka bardzo pomocna....
13 wrz 20:42
Skizzo: jak obliczyc załozenia dla przykładu log3( log5x + 7 ) = 2 nastepnie mamy x >0 i log5x + 7 >0 chodzi mi tu o to drugie załozenie
20 paź 20:11
Jakub: log5x + 7 > 0 log5x > −7 log5x > log55−7 x > 5−7
20 paź 20:48
Skizzo: dziekiemotka
21 paź 14:21
Piotrek: witam, nie wiem skąd wzięło się 30 w pierwszym przykładzie.... dzieki z gory za pomoc
21 lis 21:36
Piotrek: albo juz nie trzeba domyslilem sie sam hehe
21 lis 21:39
zakochana w matmie: w przedostatnim przykładzie liczba 25 jest jedynym rozwiazaniem czy liczba x=1953118 uzyskana bez przenoszenia liczby −7 na prawą strone tez jest dobrym rozwiązniem?
25 gru 21:31
Jakub: Jak rozumiem, rozwiązałaś to w ten sposób: log5x+7 = 9 x+7 = 59 x = 59−7 = 1953118 Nie jest to prawidłowo, ponieważ log5x+7 to nie jest to samo co log5(x+7). Wyrażenie log5x+7 oznacza, że najpierw trzeba zlogarytmować, a dopiero później dodać do wyniku 7. Oczywiście x nie zlogarytmujesz (nie zapiszesz wyniku), bo to nie liczba, więc log5x+7 prościej nie zapiszesz. Podobnie w równaniu 2x+7 =10 nie wolno najpierw podzielić przez 2.
26 gru 17:41
maturzysta 2011: Dlaczego w dziedzinie kryje się LICZBA e? Czy w przeciw dziedzinie też ona jest Czy Granica pomiędzy nimi jest taka sama
5 mar 15:33
kkkasiula: to ja już nie wiem jak jest z tymi założeniami u nas zawsze sorka bez zapisania założeń dawała 0 pkt czyli kiedy się te założenia pisze a może zapisanie ich nie było by błędem w razie wu żeby nikt się nie czepiał ?
22 kwi 10:50
Jakub: Przy rozwiązywaniu równań logarytmicznych policzenie dziedziny jest często bardziej skomplikowane niż samo równanie. Przykładowo jak mam log3(log2(5x−2)) = 0 aby policzyć dziedzinę powinienem rozwiązać dwie nierówności 5x−2 > 0 i log2(5x−2) > 0. To dłużej trwa niż rozwiązanie całego równania log3(log2(5x−2)) = 0. W tym równaniu korzystam jedynie z definicji, a nie innych wzorów logarytmicznych, więc dziedzinę nie muszę liczyć. Jeżeli jednak ktoś chce się upewnić, że dobre (w dziedzinie) wyniki otrzymał może podstawić wynik do równania. Przykładowo z równania log3(log2x) = 0 mam wynik x = 2, więc go sprawdzam log3(log22) = log31 = 0 Wynik x = 2 jest prawidłowy. Tak jest w równaniach. W nierównościach logarytmicznych nie ma tego luksusu i dziedzinę trzeba liczyć.
22 kwi 17:29
Tomasz: Świetna strona, Dzięki Jakub emotka
5 gru 17:59
Olo: jak to jest że z 41/2 zrobił się 4
20 lut 17:25
licealistka: przykład 2. log2(log4 x)=−1 log2(log4 x)=−log2 2 log4 x =−2 log4 x=−2log4 4 x=4−2 x= 1/16?
6 maj 19:54
licealistka: oops... Przepraszam, to przez zmęczenie przed−maturalne Już widzę mój błąd.. −log2 2 to nie jest tak jak zrobiłam czyli −2 tylko 2−1
6 maj 19:56