matematykaszkolna.pl
natalia: gdybym wyliczyła współrzędną q i darowała sobie tabelkę, to wyszłoby na to samo, prawda?
9 lut 11:49
Jakub: Jakbyś wyliczyła q to i tak miałabyś tylko jeden punkt − wierzchołek paraboli (p,q). Tak więc i tak byś musiała robić tabelkę. Ja wolałem od razu ją zrobić. Zauważ, że mając xw=p łatwiej
 −Δ 
jest mi wyliczyć q podstawiając do wzoru funkcji kwadratowej niż liczyć deltę i q=

 4a 
9 lut 17:53
Mag: po czym poznać, kiedy wykorzystać tabelkę a kiedy liczyć deltę i q? bo rozumiem, że gdybym robił to z delty (liczyć x1 i x2) to wynik byłby błędny..
21 mar 19:44
Jakub: Z deltą jest ten problem, że czasami wychodzi ujemna. Nie ma wtedy x1 i x2. Oczywiście jak Δ>0, to możesz wyliczyć miejsca zerowe i narysować to na podstawie wierzchołka i x1, x2. Jak Δ<0, to rób jednak sposobem z poprzedniej strony.
21 mar 23:19
kam: Ale w tym zadaniu delta wychodzi dodatnia: delta= 62 − 4 * (−2) * 7 = 36+56=92 czyli ma jakies miejsca zerowe..
18 kwi 15:16
Jakub: Zgoda kam. W tym zadaniu możesz wyliczyć wierzchołek, pierwiastki, zaznaczyć te punktu w układzie współrzędnych i przez nie narysować parabolę. Jednak co będzie, gdy delta wyjdzie ujemna? Moje rozwiązanie pokazuje jak sobie radzić w takiej sytuacji. Jednak jak delta wychodzi dodatnia, możesz rysować tym łatwiejszym sposobem.
18 kwi 22:34
mefisto7: dodatkowo pierwiastka z 92 nie wyliczysz więc nie wyjdą Ci żądne miejsca zerowe.
7 lis 20:56
Monika: a ja policzyłam p i q i wyszedł mi taki sam wykres bez liczenia miejsc zerowych emotka
18 gru 17:05
Jalalala: czy narysowanie wykresu w ten sposób nie zostałoby uznane za błąd? bo przeciesz ten wykres nie kończy się nad osią X, tylko ją przecina w dwóch miejscach. Racja że nie policzymy dokładnie pierwiastka z 92 ale możemy go oszacować i przeciąć oś X podpisując miejsce przecięcia tym co tam wyjdzie z x1 i x2. Policzenie delty x1 x2 p i q plus miejsce przecięcia z OY znam ze wzoru funkcji, zajęlo mi jakieś 5 linijek w zeszycie, a wykres jest bardziej kompletny, chyba nie jest to aż taki dłuższy i trudniejszy sposób?
29 gru 17:22
M: Podbijam pytanie wyżej, czy nie powinno się zawsze obliczać miejsc zerowych jeśli są i przeciągnąć funkcję 'dalej'? Bo z takim rysunkiem to wygląda jakby ktoś celowo pominął problem gdzie funkcja przechodzi przez oś X i wydaje mi się, że można byłoby za to odjąć punkty, gdyby prosili o narysowanie wykresu funkcji a nie o wyliczenie jakiś danych, przy których można byłoby olać ten problem.
26 lut 15:21
Jakub: Można oczywiście wyliczyć współrzędne punktów dla x = 1 i x = 4. Jak się pociągnie wykres funkcji przez te dwa punkty to przetnie on oś x. Można, ale nie trzeba. Liczenie miejsc zerowych nie jest konieczne. Tym bardziej, że w tym przypadku miejsca zerowe nie będą całkowite, wiec trzeba będzie liczyć ich przybliżenie.
2 mar 23:56
Mk: Jeśli dobrze liczę to kiedy mam x = 1,5 to y wychodzi mi 13.5 a nie 11.5 jeśli mam źle to mógłby ktoś może napisać mi rozwiązanie tego działania?
11 mar 21:24
Rafio: @Mk spójrz: f(1,5) = f(32) = −2(32)2 + 6*32 + 7 = −2*94 + 182 + 7 = −184 + 182 + 142 = −92 + 182 + 142 = 182 + 14292 = 32292 = 232 = 1112 = 11,5
10 sty 12:56