matematykaszkolna.pl
luc: hej, 5/n jesli n∊N to nie jest raczej zbiór liczb podzielnych przez 5. Przede wszystkim jak podstawimy n=0 to... przypomina mi się powiedzonko: "pamiętaj cholero nie dziel przez zero"
28 wrz 18:03
patryk: mam takie pytanie...czy treść ostatniego podpunktu nie powinna brzmieć ,,zbiór liczb naturalnych podzielnych przez 5, których iloraz jest liczbą naturalną''? No bo przecież każdą liczbę naturalną mogę podzielić przez 5. W tym podpunkcie chodzi o to żeby wynikiem była liczba naturalna?
2 paź 23:00
Jakub: Zauważ luc, że w 5|n kreska jest pionowa a nie ukośna. Nie należy ją więc mylić z dzieleniem. Zapis 5|n czytamy, liczba 5 dzieli n. No właśnie, to 5 dzieli n, a nie odwrotnie. Tak więc powiedzonko, choć prawdziwe, nie odnosi się do tej sytuacji. Zauważ patryk, że jak ktoś mówi, "liczba 8 dzieli się na 2, ale nie dzieli się na 3", to wiadomo, że chodzi o dzielenie bez reszty. Nikt nie mówi "liczba 8 dzieli się na 2, tak że iloraz jest liczbą naturalną". Tak samo wiadomo, że 8 dzieli się na 3 z resztą, ale stwierdzenie, że "8 nie dzieli się na 3", oznacza, że chodzi o dzielenie bez reszty.
3 paź 01:11
jak to dzielić?: ja to zrozumialam tak
 n 
5In=

 5 
n→0,1,2,3,4.......
 0 
czyli

=0
 5 
 1 

=0,20
 5 
 2 

=0,40
 5 
 3 

=0,60
 5 
 4 

=0,80
 5 
to jak wyszło 0, 5, 10
3 sty 21:15
Mastah: Ja mam pytanie odnoście zapisu: czy {n∊C: 3|n} = {3|n : n∊C} ? I jak czyta się ":" Bo tutaj tak użyłeś https://matematykaszkolna.pl/forum/forum.py?komentarzdo=1077
15 sty 14:27
Jakub: Ten dwukropek czyta się różnie w zależności od kontekstu. To co jest po dwukropku, uściśla (nakłada dodatkowy warunek) na to co jest przed dwukropkiem. {n∊C: 3|n} − zbiór liczb całkowitych n takich, że 3 dzieli n. {3|n : n∊C} − zbiór liczb n podzielnych przez 3, gdzie n należy do zbioru liczb całkowitych. Można krócej: zbiór liczb całkowitych podzielnych przez 3.
15 sty 15:04
Mastah: Ok dzięki, ale czy oba zapisy są równoznaczne, bo jakoś się nie mogę doszukać różnicy. W jednym przypadku jest zbor licz całkowitych n podzielny przez 3 i w drugim to samo.
15 sty 18:14
przyszly odkrywca: ja tego zadania {5/n : n∊N} nie pojmuje, ze wzgledu na wynik, jezeli {5n/n : n∊N} to wynik {0,5,10,15....} bedzie jak najbardziej prawidlowy
29 kwi 10:36
Kici ;): są kropki ......
20 sie 21:29
Dociekliwy: Mastah: Tak, są równoważne.
25 kwi 19:20