matematykaszkolna.pl
Guest: Świetnie, że opublikowałeś także ten krótki, aczkolwiek niezwykle pomocny materiał filmowy. Dzięki.
19 cze 19:58
Guest_kolejny: Fajna sprawa ta Twoja stronka. Ode mnie duzy respekt stary Z pewnoscia musiales wlozyc w to sporo wysilku. Jedynie zaluje iz nie ma nieco trudniejszych zagadnien − tzn. ponad poziom maturalny emotka Ale i tak wielki plus, Mistrzu !
20 wrz 17:05
B@rt: super dzieki
5 paź 21:55
mandi : świetna stronka emotka dzieki
21 paź 09:23
Pi: Świetna stronka. Super wytłumaczone zadania. Dzięki
28 paź 00:03
cichy: swietne ! naprawde bardzo mi sie przydalo do kolosa emotka
17 gru 18:29
Big_G: Godzine siedziałem przed podręcznikiem i próbowałem obczaić o co chodzi z tą indukcją. Wszedłem do ciebie na stronkę i zajęło mi to dosłownie 10 min... już wszystko wiem. WIELKIE DZIĘKI
23 gru 16:12
maruś: Super strona, tak trzymaj.
12 lut 14:49
arek: Ratuje Pan życie setkom, a może nawet tysiącom licealistów! (w tym mi). Gdy nauczyciele mało zrozumiale tłumaczą temat, a książka również nie jest przejrzysta pozostaje ta strona, która jest po prostu niezawodna.
22 maj 19:21
Marta: W jaki sposób zostało wyliczone L=1 w pierwszym punkcie?
1 wrz 12:12
Jakub: Równanie n=1 oznacza, że biorę po prostu pierwszy wyraz sumy 1+2+3+...+n, czyli właśnie 1. Zapis L=1, oznacza, że dla n=1 lewa strona jest równa 1.
1 wrz 21:42
ttk: tego mi brakowało ! emotka bardzo czytelny zapisemotka dzięki!
12 paź 22:52
Karol: nie rozumiem całego punktu 3. Czy mógłby pan to wytłumaczyć punkt po punkcie czyli dlaczego k,dlaczego +1+1, dlaczego k(k.. itd.
26 paź 14:02
mam kolosa: punkt.1. wziąłes n=1 bo w zal n≥1 czy dlatego ze w ciagu liczb pierwsza cyfra byla 1. a gdyby była 3?
30 gru 20:15
mam kolosa: ?:((
1 sty 17:26
Jakub: W treści zadania masz, że trzeba sprawdzić prawdziwość wzoru dla każdej naturalnej n≥1, dlatego zaczynam od n=1.
2 sty 00:38
mam kolosa: aaaa , czyli z zalożeń w książkach tak pisza ze ja nie moge, juz 3 wziełam i nic, piszą jak potłuczeni
2 sty 15:40
Zuz: Świetna strona, musiałeś w nią włożyć dużo pracy, podziwiam! emotka
16 sty 20:25
Baku: Naprawdę genialna strona− pomogła mi zdać dobrze maturę (rozszerzoną oczywiście emotka ) Gdyby pojawiły się materiały ze studiów to nawet chętnie wykupiłbym abonament!
26 sty 17:06
L0R3nz: Jesteś the best
4 lut 21:57
raf: czemu z prawej strony za k podłożylismy k+1 a z lewej strony mamy k + k +1 zamiast samo k +1 ?
5 mar 20:12
ja: Spoko, jak nam pani na matematyce tłumaczyła to nic nie rozumiałem, teraz powoli rozjaśnia się po obejrzeniu tego krótkiego nagrania emotka
10 mar 21:05
mattykka: strasznie super! od razu wszystko pojęłam, gdyby tak tłumaczyli na studiach byłoby o wiele prościejemotka
11 paź 08:04
Bartek: Ja tylko nie rozumiem dlaczego ten rodzaj dowodzenia został nazwany akurat indukcja matematyczna. Czemu akurat indukcja a nie coś innego?
19 paź 00:16
Jakub: To zadanie jest w dziale indukcja matematyczna i jest chyba najprostszym zadaniem, które można rozwiązać za pomocą indukcji matematycznej. Na przykładzie jego pokazuję jak posługiwać się indukcją matematyczną. Zgoda, to zadanie można rozwiązać prościej np. ze wzoru na sumę ciągu matematycznego, jednak mi chodziło o wytłumaczenie indukcji matematycznej, a nie o najprostsze rozwiązanie tego zadania.
19 paź 15:15
mat: indukcja prawidłowo i jasno wytłumaczona. Jednak jeśli chodzi o ostatnie zdanie (komentarz do udowodnienia). Według mnie jest błędne. Bo nie oznacza to, że jeżeli jest prawdziwe dla jedynki to oznacza też że dla wszystkich l. N.
19 lis 13:45
Jakub: To zdanie jest prawdziwe, ale łącznie z poprzednim. Tam jest napisane, że jeżeli jest prawdziwe dla k to jest również prawdziwa dla k+1. Tak więc, jeżeli jest prawdziwe dla 1, to jest prawdziwe dla 1+1=2. Jeżeli jest prawdziwe dla 2, to jest prawdziwe dla 2+1=3 itd.
19 lis 15:38
peach: A jeśli w zadaniu nie ma założenia że n≥1 to można też robić tym sposobem?
10 gru 17:56
Jakub: Liczby naturalne to 0,1,2,3,... Jak nie ma założenia n≥1, to równanie powinno być też prawdziwe dla n=0. Nie wiadomo jednak, ile by się równała lewa strona 1+2+3+...+n. Tobie pewnie jednak chodzi, co robić, gdy w zadaniu nie ma założenia n≥1. Zaczynaj sprawdzanie od n=0. To jest najmniejsza liczba naturalna.
10 gru 18:30
peach: Ja mam taki problem że w ogóle nie mam określonego n.Mam udowodnić to równanie ale nie mam nic powiedziane o n.
11 gru 14:57
peach: Czy w moim przypadku zakłada się że n (w domyśle) należy do naturalnych?
11 gru 16:51
matma: genialna strona
12 sty 19:46
Patryk: Nie rozumiem dlaczego w 3. jest K+K+1 a nie k+1
11 sie 21:42
Jakub: W 2. masz po lewej stronie sumę wszystkich liczb od 1 do k. W 3. masz sumę wszystkich liczb od 1 do k+1, dlatego przed ostatnią liczbą k+1 jest napisana poprzednia czyli k.
11 sie 22:18
tfbv: n=k !
6 paź 22:17
Paweł: skad sie tam wzielo 2(k+1)/2 ? nie rozumiem skad ta 2 w licznikuemotka
12 paź 21:13
Imię lub nick: To zostało zamienione na ułamek , ponieważ masz k(k+1)/2 to, żeby łatwiej było dodać do siebie ułamki pomnożył 2 przez licznik i mianownik . Jak skrócisz dwójki zostanie Ci samo k+1.
20 sty 17:47
pacman7c3: Stronka jest super, Jakub rządzisz!
10 lut 14:13