matematykaszkolna.pl
Mania: Mam pytanie , dlaczego w wykresie −x2 , po podstawieniu argumentów np. 2 jest −4 Nie rozumiem tego zawsze liczba ujemna do kwadratu była parzysta . Czy tutaj jest jakiś błąd czy ja coś źle rozumiem ?>
17 paź 19:34
Jakub: −x2 oznacza −1 * x2 Dla x = 2 masz −1 * 22 = −1 * 4 = −4.
18 paź 00:28
olllla: niech mi to ktos rozwiaze bo nie rozumie tego zadania f(x)=x3 dla x∊(−,1)
2 lis 10:27
Izu: Jakub jesteś pewny swojego wywodu ?np. podstawiając pod −x2−−>2 będzie −22 a to daje 4. Czy po prostu ten − przed x skutkuje zmianą znaku liczby od razu a nie dopiero po potęgowaniu ?
23 lut 14:23
Jakub: −22 = −4 (−2)2 = 4 Jak liczba ujemna jest w nawiasie, to potęgowanie odnosi się do całej liczby ujemnej. Jak nie ma nawiasu to tylko do samej liczby bez znaku. Ten minus dotyczy wtedy wyniku potęgowania, ale już sam nie jest potęgowany.
23 lut 16:23
mimi: Czy koniecznie trzeba pisać te puste kółko na wykresach, czy można to ominąć i nie będzie wtedy błędu? Dlaczego raz wykresy są połączone, a raz są podzielone?
8 wrz 19:49
Jakub: Cały wykres składa się z trzech "kresek". 1. Lewa kreska jest dla przedziału (−,1). Jak widzisz, ten przedział jest prawostronnie otwarty, czyli x=1 nie należy do niego. Trzeba to jakoś zaznaczyć na wykresie. Dlatego lewa kreska kończy się na górze pustym kółkiem. 2. Środkowa kreska jest dla przedziału <1,3>. Ten przedział jest obustronnie domknięty, czyli x=1 i x=3 należą do niego. Zaznaczyłem to rysując na obu końcach środkowej kreski zamalowane kółka. 3. Już chyba rozumiesz, dlaczego prawa kreska zaczyna się pustym kółkiem ...
11 wrz 00:13
Kici ;): fajne
20 sie 19:35
Hary: −22=−4 okey
25 sty 18:57
Maturzysta: rozwiejmy wątpliwości raz na zawsze: (−2)2 = −2 * −2 = 4 −22 = −(2 * 2) = −4
9 lut 17:56