matematykaszkolna.pl
Paula: Mam zadanie o treści narysuj wykresy funkcji: y=−x +2 i nie wiem jak to rozwiązać. A drugi moje pytanie brzmi czy do każdeg zadania mogę użyć tych samych liczb dla x np. −1, 0, 1 czsy do każdego przykładu muszą być inne liczy
30 wrz 19:16
haahhaahty: mozesz wykorzystac wszystkie liczby. za x podstawiaz np. 1, wtedy y=2+1, czyli y=3.
15 gru 19:59
PotrzebującyOdpowiedzi: Niby za x można wybrać dowolne liczby ale wtedy nie wyjdzie tak jak w rozwiązaniu. Np jak podstawię takie liczby za x : −3, −2, −1, 1, 2, 3, to nie wychodzi parabola tylko dwie 'linie' po obu stronach wykresu. Proszę niech ktoś odpowie na pytania: Skąd mam wiedzieć ile liczb podstawić za x? Czy musi być podstawione zero ? (wyłączając przypadek kiedy występuje dzielenie przez 0). Staram się to pojąć ale no nie mogę... byłbym wdzięczny za odpowiedź. Z góry dziękuję.
15 sie 16:44
Jakub: Jak wychodzą dwie linie? Jak dodasz −3 i 3 to masz punkty (−3,6) i (3,6). Tym bardziej widać, że to ramiona paraboli (zakrzywione), a nie linie proste. Ile masz dać punktów do tabelki, to trudna sprawa? Nie można tak jednoznacznie odpowiedzieć. Wiadomo tylko, że możesz dać, ile chcesz. Tak więc, jak masz wątpliwości co do przebiegu wykresu, to dokładaj punkty.
15 sie 17:10
PotrzebującyOdpowiedzi: tzn nie są to linie proste, bo sa zakrzywione, lecz u Ciebie ma to kształt paraboli, a u mnie te linie się nie łączą ze soba tylko są po obu stronach osi y. Po prostu nie ma punktu na osi y, tak jak w Twoim przypadku.
15 sie 17:18
PotrzebującyOdpowiedzi: rysunekTe punkty wychodzą mniej więcej tak, tylko minimalnie dalej od osi y.
15 sie 17:23
Jakub: To wylicz punkt dla x = 0 czyli (0,−3) emotka Tak jak napisałem. Jak wyliczone punkty układają się w jakiś dziwny wykres, to licz kolejne punkty. Aż będziesz miał pewność, że po połączeniu otrzymasz prawidłowy wykres. Zauważ, że jak naliczysz tych punktów dużo, to po zaznaczeniu w układzie współrzędnych, będą tak ,,ciasno'' położone wokół siebie, że same się ułożą w prawidłową krzywą.
15 sie 17:26
Jakub: Otrzymałeś te same y−greki (drugie współrzędne) co ja w tabeli?
15 sie 17:27
PotrzebującyOdpowiedzi: Jak podstawię 0 to wiem, że wyjdzie mi tak samo, celowo podstawiłem inne punkty, żeby sprawdzić 'dowolność' w wyborze punktów x emotka Myślę, że dobrze jest podstawiać zero tam gdzie jest to możliwe wtedy uniknę podobnych problemów. "Zauważ, że jak naliczysz tych punktów dużo, to po zaznaczeniu w układzie współrzędnych, będą tak ,,ciasno'' położone wokół siebie, że same się ułożą w prawidłową krzywą." A to mi bardzo pomogło , bo miałem się o coś zapytać ale już nie muszę emotka Tak otrzymałem te same, tzn bez podstawiania za x liczby 0, bo jej w swoich obliczeniach nie użyłem. Dziękuję bardzo za odpowiedz i za stworzenie tak genialnej strony. Wprawdzie matematykę mam już za sobą, ale sytuacja zmusiła mnie do powtórzenia zakresy materiału z technikum emotka Nawet będąc na studiach korzystałem z tej strony i głównie dzięki niej zaliczyłem matematykęemotka Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę.
15 sie 17:41
bezendu: A nie można zrobić tego tak narysować y=x2 i potem opuścić ją o 3 jednostki na dół?
18 mar 15:24
karol: @bezendu − nie bo wyjdzie ci funkcja liniowa
9 kwi 21:48
bezendu: @karol nie wyjdzie fuakcja liniowa... rysuje funkcję f(x)=x2 i potem opuszczam ja o 3 jednostki poczytaj sobie o przesuwaniu o wektor emotka
16 kwi 07:57
bezendu: rysunekJa robię tak mam do narysowanie wykres y=x2−3 więc każdy wie jak wygląda wykres funkcji y=x2 (nie muszę podstawiać żadnych liczb) a następnie przesuwam o wektor v[0−3] emotka jak widać nie trzeba podstawiać żadnych liczby wystarczy znać tylko wykres y=x2 emotka
24 sie 00:45
Totaka: mam problem ze zrobieniem funkcji y=3x + 4 jak ją zrobić z tym x w potędze
30 kwi 01:56