matematykaszkolna.pl
marta: Zero do kwadratu równa się jeden czy zero ?
6 kwi 16:59
Jakub: Zero. 02 = 0*0 = 0
6 kwi 17:30
pomocny: Marta gratuluje inteligencji i zycze zdania matury.. oO
4 maj 21:44
Mimi: Dlaczego w tabelce jest az podanych 5 liczb x, a w zadaniu, gdzie y = x tylko 4 ?
20 paź 10:46
Mimi:
 1 
Zas w y =

az 6 ? Pozdrawiam
 x 
20 paź 10:48
Mimi: matek10: dlaczego w tej tabelce jest podstawione az tyle liczb, a nie np −1, 0, 1 4 maj 20:38 Jakub: Bo to hiperbola a nie prosta. Trzeba więcej punktów, aby wiedzieć jak przebiega. 4 maj 22:33 matek10: a po czym mozna rozpoznac ze to hiperbola?majac podany tylko wzor. Rozumiem, ze wszystkie liczby, ktore nie posiadaja w sobie ulamka, potegi, pierwiastka(...) to jest to funkcja prosta, zas jezeli liczby te posiadaja ulamek, potege, pierwiastek (...) to jest to hiperbola i aby wiedziec jak przebiega, nalezy wyznaczyc wiecej punktow, tak ?
20 paź 11:01
Jakub: Zgadza się. Funkcje np. y=2x−1, y=3x+2, y=−4x+5, y=4x, y=x to funkcje liniowe i wystarczą tylko dwa punkty do ich narysowania. Ja jeszcze biorę trzeci punkt, bo wtedy mam pewność, że się nie pomyliłem w rysowaniu. Czasami te trzy punkty nie da się połączyć prostą i wtedy już wiem, że jest gdzieś błąd w liczeniu.
 1 x−2 
Dla wzorów bardziej skomplikowanych np. y=x2, y=

, y=

trzeba więcej punktów.
 x x+2 
Ile? Im więcej, tym lepiej emotka.
20 paź 15:40
Jakub: Jeszcze dopiszę. Nie ma znaczenia, ile bierzesz liczb. Jak wiesz, jaki jest kształt wykresu możesz wziąć mniej. Jak nie wiesz, weź więcej punktów, aby mieć pewność, że źle nie połączyłaś. Jak masz tylko dwa punkty to możesz je połączyć wszystkim. Prostą, parabolą, hiperbolą. Tylko dwa punkty nic nie mówią o kształcie wykresu. Chyba że równanie funkcji to np. y=3x+2, wtedy już wiesz, że trzeba narysować prostą. Jak jest inny wzór, trzeba wziąć więcej punktów.
20 paź 15:44
Mimi: Wszystko zrozumiale, dzieki emotka
20 paź 18:20
El Marsino : Dzięki tej stronce zrozumiałem w końcu funkcje, Jakubie jesteś wielki Szczególnie lubię jak jeszcze wszystko jest dokładnie opisane w komentarzach, jak powyżej emotka
16 lut 19:24
aga: y=x2
4 kwi 12:56
Magda: skad sie wziely te wszystkie liczby w tabelce ?emotka
2 maj 12:09
Jakub: Możesz wybrać dowolne liczby x. Ja wybrałem dwie ujemne −2 i −1, dwie dodatnia 1, 2 oraz 0. Dla każdej liczby x liczę y ze wzoru funkcji y = x2 np. dla −2 mam y = (−2)2 = 4 dla −1 mam y = (−1)2 = 1 itd.
2 maj 17:43
magda: Czy w tabelce musi byc "0"? Moja funkja wyglada tak samo. Moje argumenty to −1;−2;1;2 i 3, zapomnialam o zerze, wiec nie opiera sie o os x− to zle?
26 lut 16:23
Jakub: Jak nie opiera się o oś x, to jest źle. Dlatego warto zawsze brać zero.
28 lut 16:45
magda: Aha, a mozesz napisac czemu musi opierac sie o os x? Tak z czystej ciekawosci, dla utrwaleniaemotka
28 lut 16:58
Jakub: Po prostu rysując wykres funkcji, musisz sobie zadać pytanie − ,,czy wierzchołek jest nad osią x, pod osią x, czy styka się z osią x?''. Najprostszym sposobem jest policzenie wartości dla x = 0. Dlatego warto to 0 umieszczać w tabelce, bo i tak będziesz musiała się zastanawiać, jak ten wierzchołek leży. Inne przykłady. y = x2 + 3 Dla x = 0 mam y = 02 + 3 = 0 + 3 = 3 (wierzchołek nad osią x) y = x2 − 2 Dla x = 0 mam y = 02 − 2 = 0 − 2 = −2 (wierzchołek pod osią x)
28 lut 21:35