matematykaszkolna.pl
J.B: Mmm... mam pytanie Gdybym zostawił tą prędkość w ułamku(116) z przybliżonymi wartościami drogi i czasu, a potem obliczył, że błąd bezwzględny jest równy 16. Wtedy błąd względny byłby równy 16 * 12 * 100%= 112 * 100% ≈ 8.3 % Czy to zadanie byłoby w taki sposób dobrze rozwiązane, a może muszę zaokrąglić szybkość tak jak to zrobiłem z wartościami drogi i czasu do jej obliczenia?
19 mar 13:22
Jakub: To jest zadania po części z fizyki. Teraz na matematyce dużo się robi zadań, z jak to piszą w wymaganiach maturalnych "kontekstem realistycznym". Takie zadania rozwiązujesz podając wyniki jako przybliżenia w ułamkach dziesiętnych. Nie możesz zostawić prędkości jako ułamek 116, ponieważ jest to już wartość przybliżona i nie ma co udawać, że to jest wartość dokładna. W matematyce często liczymy na ułamkach zwykłych (dokładnych wartościach), a w fizyce wszystko przybliżamy ułamkami dziesiętnymi. Tak więc wszystko przybliżaj ułamkami dziesiętnymi. Szczególnie w tych zadaniach z błędów (niepewności) pomiarowej. Jak ci nie odpowiada mój wynik, bo za mało dokładny, to weź dwie cyfry po przecinku jako przybliżenie.
20 mar 00:26
nati: Jak zobaczyłam to zadanie to sie przeraziłam, ale wcale nie okazało sie być takie trudne emotka Obym na maturze sie tak nie przeraziła jak zobacze takie
5 maj 12:13