matematykaszkolna.pl
Paja: Dlaczego w niektórych przykładach tam gdzie powinno być y2 jest y1 ?
24 mar 21:35
Jakub: Gdzie konkretnie?
24 mar 21:44
Atina: nie wiem dlaczego, ale w przykładzie "EF" wyszło mi y = − 3x + 9
13 kwi 20:40
Jakub: Mi nie wyszło nigdzie y = −3x+9.
13 kwi 23:09
rene: Kurde ja robiłam z tego wzoru co na maturze będzie można korzystaći cały czas gdzieś źle znak − wstawiam i my wynik źle wychodzi ,zamiast ujemny to dodatni albo na odwrót tam troszkęinny ten wzór jest ,a tego nie zapamiętam bo za długi emotka
2 maj 19:25
Mark: czemu w przykładzie G=(−5,3) H=(−5,0), wychodzi y=−5 ja to robiłem tak, G=(−5,3) H=(−5,0) y=ax+b
3=a*(−5)+b  
0=a*(−5)+b
{−5a + b = 3 l {−5a + b = 0 l− odejmuje jedno od drugiego −5−(−5)=0, 3−0=3 a=3 i potem −5*3 +b = 0 b=15 co źle zrobiłem...? da się to w ogóle rozwiązać tą metodą?
11 lut 14:24
Jakub: Jak odejmujesz lewe strony równania to masz (−5a+b) − (−5a+b) = −5a+b+5a−b = 0 Jak odejmujesz prawe strony równania, to masz 3 − 0 = 3 Po odjęciu równań stronami otrzymujesz 0 = 3 Co to oznacza? To jest równanie sprzeczne, czyli układ równań
3 = a*(−5)+b  
0 = a*(−5)+b)
nie ma rozwiązania. Zresztą jak patrzysz na
−5a + b = 3  
−5a + b = 0
to chyba jest jasne, że nie mogę istnieć takie ,,a'' i ,,b'', dla których −5a + b raz się równa 3, a raz 0. To jest niemożliwe. No dobra, ale jakie jest równanie prostej przechodzącej przez G = (−5,3) i H=(−5,0) Na razie otrzymałeś tylko tę wiadomość, że równanie tej prostej nie jest w postaci y = ax+b. Teraz powinieneś narysować układ współrzędnych, zaznaczyć punkty G i H i wtedy byłoby dla Ciebie jasne, że prosta przechodząca przez punkty G i H ma równanie x = −5. Równanie x = −5 oznacza wszystkie punkty, których pierwsza współrzędna jest równa −5, a druga jest dowolna np. (−5;−3), (−5;−1,5), (−5;0); (−5;2,3) itd. Jeszcze jedno. Odejmując stronami, odjąłeś współczynniki przy ,,a'' −5−(−5) i otrzymałeś 0, czyli 0*a = 0, a nie ,,a'', bo ,,a'' to 1*a, a nie 0*a. Tak więc masz 0 = 3, a nie a = 3 Oczywiście tego wszystkiego powyższego byś uniknął jakbyś robił tak jak ja ze wzoru emotka. Z drugiej strony bez wzoru więcej można się nauczyć emotka.
11 lut 16:03