matematykaszkolna.pl
Ciapek : Czy jest jakaś różnica przy tym na którą stronę się przeniesie Inaczej czy można to zapisać w postaci ogólnej w taki sam sposób jak tutaj tylko z każdym znakiem zmienionym ?
9 lut 23:55
Jakub: Nie ma znaczenia, ponieważ wzór funkcji może być zapisany w różnych postaciach ogólnych np. x + 2y − 3 = 0 / * (−1) −x − 2y + 3 = 0 / * 2 −2x + 4y + 6 = 0 Te trzy równania to ta sama funkcja, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać.
10 lut 00:06
cds: Czemu y=2x+5 zapisane w postaci ogólnej to 2x + y − 5 = 0 ? y=2x+5 /−y 0=2x−y+5
4 cze 19:33
cds: I jak zrobić zadanie na równanie prostej w postaci ogólnej jeżeli mam podane tylko to, że: A=(−2,1) B=(1,−3) ?
4 cze 19:36
Jakub: Tam jest −2x+y−5 = 0. Twój wynik też jest dobry. Wystarczy moje równanie pomnożyć przez −1 i wychodzi twoje. −2x+y−5 = 0 /*(−1) 2x−y+5 = 0 Oba są poprawnymi postaciami ogólnymi.
5 cze 00:13
Dociekliwy: cds: lepiej późno niż wcale: najłatwiej jest na postaci kierunkowej, układasz układ równań z 2 niewiadomymi (równanie y=ax+b pod x podstawiasz dane punktu A i pod y też, potem to samo z punktem B), a potem zamieniasz na postać ogólną. Albo jak lubisz drogę na skróty to układasz układ równań od razu z równania na postać ogólną Ax + By + C = 0, tylko musisz założyć że B = 1 bo inaczej nie wystarczy danych. Jeśli nie rozumiesz skąd to się bierze to napisz na kartce obie postaci i spróbuj porównać, efekt murowany emotka
5 maj 17:23
anon: −2x+y−5 = 0 2x−y+5 = 0 Niby jest to samo, ale teraz jak zamienimy na postać kierunkową to jedna będzie rosnąca, a druga malejąca.
1 kwi 05:46
anon: a nie, źle piszę be przecież ten minus przejdzie na drugą stronę. mój błąd...
1 kwi 05:48