matematykaszkolna.pl
Jakub: Wyskoczyła emotikonka, więc jeszcze raz: Dowód twierdzenia Bezout: jeżeli wielomian W(x) dzieli się przez dwumian (x−x0) bez reszty dając w wyniku wielomian Q(x), czyli W(x) : (x−x0)=Q(x), to znaczy, że W(x)=Q(x)(x−x0). Obliczmy teraz wartość tak rozłożonego na czynniki wielomianu W(x) dla x=x0 wstawiając x0 za x do wielomianu. Zatem W(x0)=Q(x0)(x0−x0). Ponieważ x0−x0=0, zatem W(x0)=0. Liczba x0 jest pierwiastkiem wielomianu W(x). c.n.d.
19 maj 16:26
humanista: jestem w klasie o profilu humanistycznym, czyli matma jest na poziomie podstawowym, a jakoś trują mi życie twierdzeniem Bezouta
22 maj 18:22
Jakub: Masz ambitnych nauczycieli, to się ciesz. Teraz to się nikomu, nic nie chce.
26 maj 15:46
Matius: Ja tez mam matematyke na podstawowym ale moja babka przerabia wszystko od dechy do dechy : )
16 cze 06:32
Cichy: nie rozumiem Cię, przecież twierdzenie Bezout jest na poziom podstawowy
9 sty 19:14
Jakub: Twierdzenie Bezout'a jest na tylko poziomie rozszerzonym. Zobacz standardy maturalne. https://matematykaszkolna.pl/strona/informator.html
9 sty 20:43
Zovirax: Bezout jest na rozszerzeniu ale znacznie ulatwia rozwiazywanie zadan, dlatego dali na podstawie.
21 lut 18:03
SzymeQ: Twierdzenie jest naprawdę przydatne, ale nie o tym tutaj: Mała literówka do poprawy, ostatnie zdanie twierdzenia: "......., a więc ten wielomian możemy podzielić przez (jest na) x−1 i nie otrzymamy reszty." reszta ok.
23 kwi 14:38
Jakub: Poprawiłem. Dzięki.
23 kwi 17:21
Emil: Szczerze mówiąc ze stwierdzenia Bezout z tej strony nie skorzystam. Za mało wytłumaczone. Ja na przykład nie zbyt zrozumiałem końcówki rozwiązań.
25 maj 12:42
Licealista: Mam pytanie. Jak obliczyć resztę z dzielenia wielomianu przez TRÓJMIAN, nie wykonując dzielenia, korzystając z twierdzenia Bezouta?
6 wrz 21:03
kac44: ja twierdzenie właśnie przerabiam i rozbiło mnie jedno z zadań gdzie mam udowodnić, że wielomian jest podzielny przez 6 tylko, że jak bym nie liczył coś mi nie wychodzi
18 wrz 20:48
Gientus: Ale gdyby nie twierdzenie Bezouta pewnie nie musiałbym teraz zdawać semestru z matematyki −.−
26 mar 16:36
kkkasiula: Gientus no na pewno... haha przecież nie miałeś tylko wielomianów przez cały semestr a na spr z wielomianów nie ma tylko twierdzenia Bezouta masakra..
13 kwi 00:01
Armaorix: Witam. Jakub, czytałem ostatnio o twierdzeniu bezouta i można dopisać również banalny ale ciekawy wniosek, że jeśli wielomian dzielimy z resztą to W(a)=r, takie uzupełnienie, czy się przyda, nie wiem Pozdrawiam emotka
25 maj 20:29
Jakub: Przyda się emotka
26 maj 16:42
Rere12: witam mam problem z zadaniem nie wyknując dzielenia oblicz resztę z dzielenia a) x6 − 2x +4 przez x−2 b) x21 − 611 +4 przez x−1 c) 4x3− 2x2 +6x −1 przez x+3
 1 
d) 3x3 − 6x2 + 2x−7 przez x+

 3 
20 sie 08:48
kuba: te 4 przykłady to prosta sprawa: Zgodnie z tym co napisał wyżej Armaorix W(a)=r, gdzie r to reszta z dzielenia W(X) przez dwumian (x−a). Należy więc odpowieni policzyć a) W(2) b)W(1) c)W(−3) d)W(−1/3)
19 sty 03:37
jasqla: Mam pytanie apropos zadania przykładowego , podstawiłeś 1 tak z głowy bo nei miałes podane co masz podstawic?
13 lut 23:06
jasqla: tzn widze ze wtedy wychodzi bez reszty ale chyba nei zawsze wiadomo co podstawic
13 lut 23:08
Jakub: Sprawdzałem wszystkie dzielniki ostatniej liczby wielomianu czyli 2 i 1 okazało się pierwiastkiem.
14 lut 00:56
quarhodron: Brakuje mi tutaj twierdzenia o reszcie, przydaje się w zadaniach emotka
6 mar 18:25
damianek: potrzebuje zadania, które ciężko wykonać zwykłym dzieleniem, a dużo łatwiej metodą hornera do prezentacji. Ma ktoś coś takiego? byłbym wdzięczny
26 mar 22:24
Miras: Właśnie skończyłem dział wielomiany i zaczyanam się cieszyć a tu się okazuje, że na maturze 2015 ich nie ma emotka
3 sty 22:34
iwona : witam. mam problem z zadaniem.. na podstawie twierdzenia Bezout sprawdz czy wielomian W(x) ma pierwiastki calkowite, gdy W(x)=x3−3x2−2x+8
18 kwi 12:23