matematykaszkolna.pl
zespolone Reynevan: Rozwiąż, w zbiorze liczb zespolonych, równanie z2=(i−z)2 z2=i2−2zi+z2 0=−1−2zi −1=2zi
 1 
z=−

 2i 
Co dalej ?
6 lip 19:01
ICSP: z2 −(i−z)2 = 0 (z − i + z)(z + i − z) = 0 (2z −i)(i) = 0 2z − i = 0 v u = 0 drugie jest sprczeczne 2z = i
 i 
z =

 2 
To jest liczba tak więc jest ona rozwiązaniem równania. Pozdrawiam.
 i 
P.S. przemnóż swój ułamek przez

emotka
 i 
6 lip 19:07
Reynevan:
 i 
Brakowało mi tego pomnożenia przez

 i 
Dziękuję emotka
6 lip 19:18
Reynevan: Pomyliłem się, tam w równaniu miało być wszędzie do 3 ;\ Jeszcze raz z3=(i−z)3 z3=i3−3i2z+3iz2+z3 0=i3+3z+3iz2 Dalej nie mam pojęcia co zrobić...
6 lip 20:50
Reynevan: Ups, błąd zrobiłem z3=i3−3i2z+3iz2−z3 poprawiłem, dalej 2z3−3iz2−3z−i3=0
6 lip 20:55
ICSP: z3 − (i−z)3 = 0 (z−i+z)(z2 +iz − z2 −1 −2iz +z2) = 0 (2z−i)(z2 − iz −1) = 0 Poradzisz już sobie dalej?
6 lip 22:33
Reynevan: http://www.wolframalpha.com/input/?i=z^3%3D%28i-z%29^3 Tutaj wolfram powiada, że to rozwiązania to
 i 
z=

− taki jaki wcześniej wyszedł
 2 
 1 
z=

(−3+i)
 2 
 1 
z=

(3+i)
 2 
Tylko nie mam pojęcia jak do tego dojść....
6 lip 22:33
Reynevan: Hmm chyba tak, już próbuję emotka Dzięki !
6 lip 22:36
Reynevan: Super, wyszło emotka Bardzo dziękuję. Wiedziałem, że muszę to jakoś rozbić, ale coś mi z tym nie szło.
6 lip 22:41
Reynevan: (z−i+z)(z2+iz−z2−1−2iz+z2) = 0 Nie potrafię dojść skąd to się wzięło ? Sądziłem, że rozumiem, ale jednak nie wiem jak do tego doszedłeś...
6 lip 23:11
ICSP: Widzę że małe zaległości z liceumemotka https://matematykaszkolna.pl/strona/55.html − ostatniemotka Bardzo dobrze że próbujesz to zrozumieć, większość ludzi co zagląda na to forum chce chyba gotowe rozwiązanie.
6 lip 23:17
Reynevan: Ja staram się zrozumieć emotka najłatwiej przychodzi mi to gdy widzę rozwiązane zadanie. Co do tego wzoru to go znam i to widzę, ale nie rozumiem do końca jak wrzuciłeś to z3 tam (i−z)3=(i−z)(−1+2zi+z2) Zatem mamy z3 −(i−z)(−1+2zi+z2)=0 Można to jeszcze zamienić na z3 +(−i+z)(−1+2zi+z2)=0 Rozumiem, że to x3 rozbiłeś na z(z2) z wrzucając do (−i+z) co dało (z−i+z), ale dalej dlaczego w (−1+2zi+z2) tak się pozmieniało to nie wiem ( poza tym, że trzeba dodać "+z2", ale skąd to "−z2" i "+iz" niestety nie wiem)
6 lip 23:28
ICSP: yyy z3 − (i−z)3 = 0 (z)3 − (i−z)3 a = z b = i−z (z)3 − (i−z)3 = (z−(i−z))(z2 + z(i−z) + (i−z)2)
6 lip 23:33
Reynevan: No tak ! Przecież oba składniki są do 3, a ja kombinuję bez sensu Dziękuję bardzo emotka wystarczyło napisać, że a=z i b=i−z załapałbym jakie to oczywiste Już późno, a ja od rana robię zadania ( a z takimi brakami jakie ja mam to ciężko ) więc mój mózg już powoli przestaje pracować...
6 lip 23:37
ICSP: oj tam oj tamemotka z kolorkami ładniej wygląda. Tak z ciekawości to studiujesz matematykę czy coś innego?
6 lip 23:39
Reynevan: Sądzisz, że z moją wiedzą studiowałbym matematykę ? To chyba już by mnie tam nie było emotka Nie studiuję matematyki, ale kierunek inżynierski, więc matematykę też mam. Na szczęście ( dla mnie, bo nie jestem w tym dobry, choć czasem to rozwiązywanie zadań nie jest takie straszne, a jaka radość jak się uda emotka ) kończę teraz. Jutro mam egzamin ( 2gi termin, na pierwszym się nie udało − tylko dla tego, że nie spróbowałem jednego zadania zrobić, a jak się później okazało dobrze rozumowałem i było ono bardzo proste... nie wiem dlaczego go nie ruszyłememotka ) i mam nadzieję, że się uda
7 lip 00:05
ICSP: No to życzę powodzenia w jutrzejszym egzaminieemotka Tylko wyśpij się dobrze. Lepiej jest zrobić mniej zadań i się dobrze wyspać niż iść na egzamin po zarwanej nocce i właśnie tą nockę odsypiać na egzaminie. Te zadania z liczb zespolonych rozwiązałby licealista gdyby tylko powiedziano mu że i2 = 1emotka W każdym bądź razie jeszcze raz powodzeniaemotka
7 lip 00:08
Reynevan: Właśnie dawno nie używałem tych wzorów skróconego mnożenia, dlatego miałem z tym problem. Generalnie zadanie jest proste. Dziękuję emotka jestem dobrej myśli Mam zamiar niedługo iść spać, skończyłem już się uczyć. Nigdy nie byłem zwolennikiem uczenie się całej nocy tylko właśnie porządnego wyspania się emotka
7 lip 00:10
ICSP: Ja właśnie przez to dostałem 1 ze sprawdzianu:( Zachciało mi się spać i cały sprawdzian przespałem:(
7 lip 00:18
Reynevan: Przespałeś cały sprawdzian ? Hehe, to faktycznie musiałeś być bardzo śpiący.
7 lip 00:25
ICSP: Dopiero dzwonek mnie obudził. Zresztą i mam 6 na koniec tak więc ten sprawdzian jakoś za bardzo nie wpłyną na ocenę końcową.
7 lip 00:28