matematykaszkolna.pl
prosze,jak to zrobic kasieńka: Odległość spodka wysokości ostrosłupa prawidłowego czworokątnego od jego ściany bocznej jest równa 12 cm,zaś jego ściana boczna tworzy z płaszczyzną podstawy kąt o mierze 60 stopni.Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej ostrosłupa
18 mar 22:34
Anna: rysunekDane: d = 12, α = 600 V, Pc = ?
 1 1 
V=

a2*h , Pc = a2 + 4*

a*hb
 3 2 
d 

= sinα
a 

2 
 
12 √3 

=

a 

2 
 2 
a√3 √3 

= 24 /:

2 2 
 2 48√3 
a = 24*

=

= 16√3cm
 √3 3 
 h 

= tgα
 
a 

2 
 
 a 
h =

*tgα = 8√3 * tg600 = 8√3 * √3 = 24cm
 2 
 h 

= sinα
 hb 
 24 √3 48 48√3 

=

⇒ hb =

=

= 16√3 cm
 hb 2 √3 3 
V = (16√3)2 * 24 = ... = 6144 [cm3] Pc = (16√3)2 + 2 * 16√3 * 16√3 = (16√3)2 + 2* (16√3)2 = 3 * (16√3)2 = 3*256*3 = 2304 cm2
18 mar 23:55