matematykaszkolna.pl
ostroslup chris: w ostroslupie prawidlwym czworokatnym dlugosc krawedzi podstawy jest rowna 4√2 a krawedzi bocznej 5 cm oblicz a)wysokosc tego ostroslupa b)wysokosc sciany bocznej poprowadzona na krawedz podsatwy c)odleglos spodka wysokosci tego ostroslupa od krawedzi bocznej a)w tym mi wyszlo ze h2 +(4√2)2=5 h2+32=25 h2=32−25 h=√7 a ma wyjsc 3 cm
5 lut 13:28
dero2005: rysunek d − przekątna podstawy d = a√2 = 4√2*√2 = 8 h − wysokość h2 = 52 − (d2)2 h = 3 a − krawędź podstawy = 4√2 hs − wysokość ściany bocznej (hs)2 = 52 − (a2)2 hs = √17 wg trójkąta po lewej stronie x − odległość spodka wysokości od krawędzi bocznej
x 

= sin α = h5
d2 
x = 2,4
5 lut 14:31