matematykaszkolna.pl
rownania Sara: w sklepie sa wafle po 8 zl i po 12 za kg. sprzedawca robbi mieszanke w cenie 11 zl/kg. ile wafli kazdego rodzaju powinienec zmieszac abby otrzymac 20 kg mieszanki?
12 gru 12:26
Uśka: x−waga wafli po 8zł za 1 kg 20−x−waga wafli po 12 zł za 1kg 8x−koszt zakupu wafli po 8zł za 1kg 12(20−x)−koszt zakupu wafli po 12 zł za 1kg
8x+12(20−x) 

=11−koszt zakupu 1 kg mieszanki
20 
mnożymy obie strony równania przez 20 i otrzymujemy: 8x+12(20−x)=220, a stąd już łatwo obliczyć x=5 odp.Trzeba kupić 5 kg wafli pierwszego rodzaju i 15 kg wafli drugiego rodzaju.
12 gru 16:11